"MASTER DISTRIBUTOR"
společnosti DMT SHARP
pro Českou republiku


TOPS - bojové nože nové generace

V nedávné době se na nožířském trhu objevilo nové jméno - TOPS (Tactical Operations Products) s podtitulem "tools for professional military and law enforcement" (nástroje pro profesionální vojáky a strážce zákona). Jejich velmi rychlý vstup mezi nožířskou elitu nebyl založen na agresivní reklamě, jak tomu v dnešní době mnohdy bývá, ale je postaven na kvalitních výrobcích po stránce designérské i co se použitých technologií a materiálů týká. Nože s pevnou čepelí jsou ručně vyráběny nebo dokončovány ve firmě Rocky Mountains. Zavírací nože, s výjimkou několika vyskakovacích modelů jsou též vyráběny v USA, a to výhradně pro agenturu Tactical-OPS.

Výjimečnost nožů TOPS je dána tím, že ředitel společnosti Mike Fuller dokázal do svého týmu shromáždit spolupracovníky mající za sebou zkušenosti z elitních jednotek armády, policie, profesionálních lovců, záchranářů a mistrů bojových umění. Mike Fuller je veterán speciálních jednotek, který se zúčastnil několika misí během války ve Vietnamu. Po odchodu z aktivní služby založil společnost specializující se na účinnou ochranu při riskantních operacích v Asii, Africe a Jižní Americe. Jeho spolupracovníci dlouhá léta sloužili nebo jsou dosud v aktivní službě v těchto jednotkách:

 • Seal Team 3 - vrchní velitel
 • Columbus - Officer Street Survival Intructor
 • Special Forces A-Team
 • Phoenix SWAT
 • Marine Force Recon
 • Atlanta - Marshall SWAT
 • Rhodesian Selous Scouts
 • Special OPS Groups
 • Tacoma - Street Defense Instructor
 • Airborne Rangers
 • Instruktoři bojových umění

Mezi spolupracovníky TOPS dále patří vědečtí pracovníci v oboru chemie, fyziky a metalurgie, uplatňující nové poznatky ve výrobě nožů. A nezanedbatelnou součástí tohoto týmu je mnoho "dobrodruhů" kteří testují nože v extrémních podmínkách a mnozí také nože vhodné pro extrémní použití navrhují. Není tedy divu, že zbraně mající za sebou takový tým lidí se velmi rychle prosadily i na místech kde jsou na výzbroj a výstroj kladeny náročné požadavky. Nástroje TOPS se staly normou v kategorii velkých pracovních nožů pro drsné podmínky. V deštném pralese nebo v džungli se neobejdete bez mačety a alespoň dvou dalších menších nožů. Pokud jste takto vybaveni, je to dobré, ale neustále hledáte jiný nůž, než je právě ten, který máte v ruce. Elegantním řešením v těchto podmínkách je proto jeden větší nůž s vhodně tvarovanou čepelí, který lze v případě potřeby použít jako mačetu i jako těžký pracovní nůž. Jednou z možností je použít některý z větších modelů firmy TOPS. Čepele těchto nožů, díky dutému výbrusu, relativně snadno pronikají materiálem při sekání resp. při proklesťování cesty a díky vysoce trvanlivému ostří lze nože použít i k běžným pracím.

Nože TOPS jsou vhodné nejen do drsné divočiny - výrobní program zahrnuje i modely s kratší čepelí vhodné pro běžné lovce či jako doplněk výzbroje uniformovaného policisty nebo vojáka. Nedávno TOPS zavedli do své nabídky nože na krk s 7,5 cm (3") čepelí a nože zavírací v provedení "taktický onehand" zavírací nože manuální a vyskakovací.

Obecným znakem nožů s pevnou čepelí je jejich tloušťka (6,35 mm - 1/4") a použité materiály. Otevřené nože TOPS jsou vyrobeny z uhlíkové oceli 1095 (0,9-1,3% uhlíku, 0,3-0,5% manganu, 0,2% křemíku) s výjimkou některých modelů, u kterých je první produkční série z nástrojové oceli A-2. Po vybroušení a zakalení je čepel pokryta černým povlakem na bázi epoxidu a polyesteru tzv. BTC - Black Traction Coating - ( tloušťka kolem 0,1 mm) sloužící jednak jako antikorozní ochrana a také pro zamezení reflexe. Povlak je nanášen elektrostaticky, takže je zaručena stejnoměrná tloušťka vrstvy na celém noži. Přestože ocel 1095 není v nožířské výrobě masově používaná, jde o velice kvalitní materiál pro extrémně namáhané nástroje. Byť ocel není nerezová, kvalitní povrchová úprava pomocí epoxidového povlaku dává nožům dostatečnou korozivzdornost i v drsných podmínkách džungle. Zatím se během testů nevyskytla žádná výraznější připomínka, že by čepele i v tomto nesmírně náročném klimatu korodovaly. Ocel 1095 má několik výhod - přijatelná cena, snadná opracovatelnost, dobrá trvanlivost ostří při cca 58 HRC a vysoká houževnatost při téže tvrdosti. A při správném tepelném zpracování (které není tak náchylné na chyby jako u moderních vysoce legovaných ocelí) se dá ostří poměrně snadno obnovit. Nože TOPS rovněž na první pohled upoutají svým bojovým vzhledem.

Držadla jsou zhotovena z Micarty® která je ve formě střenek našroubována na integrální bázi. Pod pojmem Micarta se skrývá skupina výrobků vznikajících vrstvením pevných materiálů jako plátno, papír, skelná a dnes i Kevlarová® vlákna, fixovaných pryskyřicí (obvykle na bázi močovino-formaldehydové nebo melamino-formaldehydové). Modely (otevřené i zavírací nože), určené pro speciální jednotky, jsou individuálně číslovány.

Storm Rider Nyní se věnujme některým modelům nožů TOPS ze stále se rozšiřující nabídky. Storm Rider [1], [2] je jedním z prvních modelů vyráběných firmou TOPS a je typickým zástupcem jejich produkce. Ostří nože má dutý výbrus. Hrot je ve dvou variantách - klasické středohroté lovecké a ve tvaru tanto. Nůž váží 330 gramů.

Nože TOPS nejsou jen obyčejnými noži, ale nástroji určenými pro náročné použití. Jedním z obvyklých testů, který tyto nože přežijí bez výrazného poškození ostří, je otevírání konzervy. Nožem lze otvírat i peruánské konzervy (které jsou údajně z natolik silného plechu, že je 9 mm střela spíše odhodí než prostřelí) bez následné nutnosti rekonstrukce ostří. Nožem lze připravit dřevo na oheň a zhotovit nouzové přístřeší v divočině; čepel Storm Rideru je sice kratší, než by bylo ideální pro sekání, ale díky větší tloušťce má pro tuto činnost dostatečnou hmotnost. Malý otvor v čepeli lze použít k upevnění vlasce a tím k výrobě improvizované udice. Velkou pochvalu si Storm Rider vysloužil od Jeffa Randalla, muže testujícího nože v Amazonii, za velmi úspěšné otevření dvoumetrového aligátora. Kůže aligátora je tvořena velmi tvrdými destičkami majícími vlastnosti tenkých ocelových plátků. Přesto se Storm Riderem podařilo aligátora vyvrhnout napoprvé. Navíc čepel zůstala dostatečně ostrá pro stažení kůže a rozčtvrcení úlovku[1].

Podle Mike Fullera je nůž Storm Rider navržen jako bojový a tři zuby na hřbetu se nazývají "rippers (trhače)" a mají účel odpovídající názvu. V případě použití jako nůž na přežití pak mohou zuby sloužit při dělení drátu - drát umístíte do zubu aby neklouzal a přes okraj jej ohýbáte dokud se nezlomí. Jednou z mála výhrad, která se v testech vyskytuje je větší tloušťka čepele což zhoršuje přesné řezání tvrdších a křehkých materiálů, např. ovoce a zeleniny.

Hawk Recon Hawk Recon [3] je dalším ze základních modelů firmy. I tento nůž je podobně jako ostatní výrobky dokončován ručně (některé modely jsou dokonce vyráběny výhradně ručně). Hrot je buď klasický snížený nebo tanto. Hmotnost nože je 370 g, je dodáván s tvarovaným Kydexovým® pouzdrem. Pouzdra TOPS jsou vždy přizpůsobena speciálně na konkrétní nůž a výrobce ve svých materiálech proto upozorňuje, že nesmí být zaměňována. Masivní čepel umožňuje jak jemné řezy tak i použití v náročných podmínkách. Drobnou nevýhodou nože Hawk Recon může být relativně rozměrné rikaso, které může způsobit obtížnější vedení ostří v jemném řezu, neboť ruka je poměrně vzdálena od ostří.

Steel Eagle Steel Eagle [4] je série čítající (momentálně) pět modelů v různém provedení. Nejmenší zástupce této řady je model 105 s délkou čepele 12,7 cm. Modely 107E-DDM, 107D a 107C mají čepel dlouhou 18 cm. Model 107E-DDM má klasický snížený hrot a podél hřbetu je odlehčovací otvor (hmotnost 460 g), další dva modely mají na hřbetu vypracovanou plně funkční pilu, hrot je buď klasický snížený (107C) nebo tanto (107D), hmotnost je 530 g. Čtvrtý zástupce této řady, model 111A, má čepel dlouhou 28 cm a je v současnosti nejdelším nožem vyráběným firmou TOPS. Ostří těchto nožů může být v prvních 40 mm délky od rikasa zubaté, standardně je však hladké. Čepele s hrotem tanto mají nepravé ostří na hřbetu. Rukojeť je samozřejmě montáží na stopku a má dva otvory pro pojistný řemínek. Díky svému ne zcela typickému prohnutí se rukojeť velmi dobře drží a nůž nemá snahu protáčet se ani v silně umaštěné ruce. Rukojeť je v přední části opatřena vybráním pro jeden prst. V současné době jsou modely Steel Eagle - #107, #111 a Smoke Jumper #626 vybavovány speciálním pojistným mechanismem. Jde o karabinu, která je pomocí gumového lanka připevněna k závěsníku. V případě nutnosti se pak karabinka zapne do očka v hlavici nože. Toto opatření je však nutné jen pro absolutní jistotu v extrémních situacích. Kydexová® pochva je velmi dobře padnoucí a nůž v ní velmi dobře drží.

Původně byl pojistný mechanismus tvořen kovovým kolíčkem, jehož jeden konec byl opatřen dvěma odpruženými kuličkami a druhý konec byl pomocí kovového kroužku připevněn parašňůrou k pochvě. Pokud byl kolíček prostrčen jedním z otvorů pro pojistný řemínek, nůž nemohl vypadnout, bránila tomu napnutá šňůra mezi pochvou a pojistným svorníkem. Pokud bylo třeba pojistku vysunout, stačilo zatáhnout za kovový kroužek a nůž bylo možné vyjmout (obdoba pojistky u granátu) [4]. Určitou nevýhodou je vysoká tuhost nože a střenky z Micarty®. Tento velký nůž svádí k sekání a zjistíte tak, že konstrukce nože i materiál rukojeti málo absorbují rázy a ruka se poměrně rychle unaví. Pokud však použijete pracovní rukavici, nepředstavuje tato skutečnost výraznější problém; případně místo sekání prostě použijete pilu na hřbetě. I u tohoto nože s čepelí o tloušťce 6,35 mm platí, že se jím přesné řezy vedou obtížněji (úhel broušení ostří je kolem 55°) [6]. Pila na hřbetě je vypracována dokonale, zuby mají střídavě sklon vpravo a vlevo a lze s ní velmi účinně řezat. S pilkou stejné délky vám sice bude práce trvat asi jen polovinu času, ale pokud neplánujete kácet celý les, je zbytečné s sebou klasickou pilku nosit.

K tomuto noži máme k dispozici vyjádření ředitele výcviku HEAT/Tactical Training Center, LLC, Steeve Mattoona:

 • "Před několika týdny mi Mike Fuller z Tactical Operational Products (TOPS) poslal jejich bojový nůž 'Steel Eagle'. "Nosil jsem nože KA-BAR, Gerber, Randall a Applegate-Fairbairn více než 35 let při různých akcích od Okinawy přes Vietnam po Střední Východ a i na mnoha dalších zajímavých místech. Myslel jsem si, že znám bojové nože, ale Mike mě přesvědčil, že se mýlím. Pro veškeré práce od mýcení keřů, tábornických prací nebo pro vyhloubení díry, až po přímý boj jsem nenašel žádný nůž na světě, který by byl podobně houževnatý a spolehlivý jako Steel Eagle. "Jako nástroj je hrozivý, jako zbraň pro přímý boj v bojové aréně nemá srovnání. Věřím že slogan 'jeden ŽIVOT ... jeden NŮŽ' je pravdivé hodnocení pro tyto vynikající zbraně."
  Ještě perlička: tyto nože nejsou pro jednotky speciálního určení nijak značeny aby se předešlo případnému prozrazení země původu nože nebo vojáka.

AnacondaAnaconda [7] je nůž navržený Dr. Ronem Hoodem. První nápad na tento projekt vznikl během přípravy expedice do Jižní Ameriky. Dr. Hood použil při své cestě několik nožů od TOPSu a zjistil, že jde o víc než jen "nástroj na řezání". Po návratu z džunglí Jižní Ameriky začali Dr. Hood a Mike Fuller diskutovat o novém "ideálním" noži pro přežití v drsných podmínkách. Po mnoha měsících pokusů a po vyrobení několika prototypů uvedli do života výjimečný nástroj za skvělou cenu. Nazvali jej Anaconda podle přizpůsobivého zabijáka z Amazonie. Anaconda je dodávána ve dvou velikostech - AN7 s 19 cm (7,5") čepelí a AN9 s 24 cm (9,5") s hrotem tanto (respektive modifikovanou variantou hrotu tanto jak tomu je u ostatních modelů firmy TOPS s tímto hrotem). Nůž je selektivně kalený a ostří má tvrdost 58-60 HRC, hřbet je měkčí. Toto je jediný továrně vyráběný nůž se selektivně kalenou čepelí vůbec. Střenky jsou z Linen Micarty® (Micarta obsahující extrémně pevnou plachtovinu), hmotnost nožů je 540 resp. 650 g. Poblíže hrotu jsou na hřbetu čepele dva ozuby pro řezání drátů nebo řezání oplocení a plocha pro nařezávání kostí. Pokud jde o dělení drátů zuby na hřbetu čepele, pak pro úspěch je nutné znát určitý trik jak postupovat, který Dr. Hood předvádí na své videokazetě přežití v divočině (ale nám bohužel není znám). Nůž je dodáván s tvarovaným Kydexovým® pouzdrem.

Ještě několik slov o návrháři tohoto nože. Dr. Ron Hood více než 25 let vyučuje "zálesáctví" a přežití v divočině, často je vedoucím expedic. Připomíná prostě moderního Jeremiáše Johnsona. Velkou část svých přírodních dovedností získal ve službách americké vlády. Byl velitelem bojových operací ve Vietnamu a na Středním východě. Posledních několik let učí zájemce z řad běžných lidí, spolu se svoji ženou Karen (je to také profesionální dobrodruh), "zálesáctví" a produkují výukové videokazety "Woodmaster Wilderness Skills Series". Nůž Anaconda završil pětileté období Dr. Hooda, kdy hledal a navrhoval nože pro všechny zálesáky. Motivací mu také byly stálé prosby o hodnocení nožů, případně žádosti o doporučení vhodného vybavení od jeho studentů. Výsledkem je nůž (či spíše nástroj) i pro profesionální vojáky a law enforcement (strážce zákona). Na posledních verzích nože Dr. Hood velmi úzce spolupracoval s Mikem Fullerem a prosadil svůj požadavek na selektivní zakalení. Nůž je velmi dobře vyvážen, rukojeť je ergonomicky tvarována. Delší verze je vhodná jako nůž na přežití, kratší i jako bojový nůž.

C.A.T.C.A.T. (Covert Anti-Terorism) a Interceptor jsou dvě řady nožů s malou hmotností umožňující nošení i na krku nebo v botě. Nože C.A.T. mají čepel silnou 4 mm a dlouhou 7,6 cm. Interceptor jsou o něco větší, čepel 10 cm, tloušťka 4,7 mm. Nože mají několik variant provedení hrotu (snížený, středohrotý, tanto) a dvě varianty držadla - bez střenek (skeleton handle) nebo se střenkami z Micarty®. Jde o nůž velice vhodný na opasek jako doprovodná zbraň s malou hmotností, ale s vysokou užitnou hodnotou.

Shadow HunterShadow Hunter je nůž střední velikosti, navržený Andreasem Thorem. Je ideální pro lovce nebo jako služební nůž pro policisty. Existuje ve verzi s čepelí z uhlíkové oceli 1095 nebo v limitované sérii 200 kusů z Talonitu®. Tato talonitová verze je druhý továrně vyráběný model z tohoto materiálu (prvním je nůž od firmy Camillus - Talonite Quest), jejich znakem je neuvěřitelná trvanlivost ostří při poměrně malé hmotnosti. Jde o zcela nový druh kovového materiálu, který bude popsán v připravované publikaci "Vojenské, bojové a policejní nože pro XXI. století - pokroky v materiálových technologiích".

Wolf PupWolf Pup ve skutečnosti vypadá menší než na obrázku, ale po chvíli jistě změníte názor na tento velký malý nůž, čepel ve vašich očích povyroste. Nůž by byl pro svoji velikost vhodný i pro ženu. Čepel s černým povlakem BTC, hmotnost 115 g. Rukojeť se střenkami z černé Micarty® je velmi dobře tvarována, dobře se drží i ve větší ruce. Pouzdro z tvarovaného Kydexu®, závěsník na opasek ocelový. Nevýhodou pouzdra je nemožnost přestavět závěsník, aby bylo možné nůž nosit na levé straně nebo v horizontální poloze.

Street ScalpelStreet Scalpel je nůž patřící do skupiny malých užitkových otevřených nožů, které jsou v USA populární. Vzhledem k tomu, že jde o nůž s tloušťku 6,35 mm a s celkovou délkou 18 cm je nástroj prakticky nezničitelný. K noži je dodáváno Kydexové® pouzdro s klipsem. Nůž se vyrábí ve dvou verzích držadla - buď je osazen střenkami z Micarty® nebo je držadlo omotáno parašňůrou.

Recon Patrol Leader je jednou ze dvou znovu vyráběných verzí nože Recon, který navrhl a vyráběl nožíř Randall. Nůž se stal slavným v průběhu války ve Vietnamu. Dnes jej vyrábí firma SOG s čepelí z japonské oceli SK-5 (AISI/SAE W-1) a se skládanou koženou rukojetí, a ve výrazně inovované verzi také firma TOPS. Její model Recon má čepel z uhlíkové oceli 1095 a držadlo z Micarty®. Nůž je dokončován ručně, patří k němu pochva z Kydexu®.

CQTCQT (Close Quarters Tactical) [5] jsou velké jednoruční zavírací nože. Čepele jsou ručně vybroušeny z oceli 154CM a zakaleny na tvrdost 60 HRC. Rukojeti jsou vyrobeny z hliníku 6061. Ve skeletu držadla jsou odlehčovací otvory, pojistka typu linerlock z pružinové nerezové oceli 17-4. Klips do kapsy lze připevnit na obě strany, nože jsou sešroubovány, takže je lze zcela rozložit. Otevírají se pomocí kulatého disku na hřbetu čepele. K nožům se dodávají nylonová pouzdra, která lze nosit vertikálně i horizontálně, na přání je za příplatek možno objednat Kydexová® pouzdrá pro rychlé vyjmutí. Nože mají extrémně pevnou konstrukci, aby odolaly i drsnému zacházení. Díky tomu výrobce doporučuje otvírání švihem ruky, tedy způsob, před kterým ostatní spíše varují. Firma TOPS nazývá tuto metodu P.E.G.O. - Police Emergency Grip Opening ("rychlé a bezpečné otevření v krizové situaci"). Nože CQT Magnum mají čepele dlouhé 12 cm. Modely CQT-M #711 jsou charakterizovány hrotem tanto a modely CQT-M #747 hrotem klasickým sníženým. V obou případech jsou vyráběny ve variantách hladké či částečně zubaté. Nože CQT-Thunder Hawke mají čepele dlouhé 9,2 cm s klasickým sníženým hrotem nebo ve stylu modifikované tanto.

PiranhaTOPS také dováží vyskakovací nože Street Sentinel, Lawman a Fire Hawk. Čepele z oceli 420 jsou opatřené černým antireflexním povlakem. Otevírací mechanismus a klips jsou nerezové. TOPS též prodávají americké vyskakovací nože Piranha (Piranha Knives Co.) s čepelemi z oceli 154CM. Rukojeti z hliníku 6061, klips titanový, mechanismus nerezový. Hnací pružina působí na čepel po celé délce její dráhy a otevírání je proto spolehlivé v každé poloze.

Nůž TOPS lze doporučit každému, kdo potřebuje odolný nástroj pro práci v nejobtížnějších podmínkách a je ochoten o čepel z uhlíkové oceli pečovat. Pak bude více než spokojen právě s tímto nožem.

Pavel Švanda
Klub sběratelů nožů

Děkujeme Velvyslanectví USA v České republice za zprostředkování kontaktů s agenturou Tactical-OPS.

Odkazy:
[1] Randall, J.: Amazon Challenge. Tactical Knives, 2000, July, s.75, 78.
[2] Pickles, A.: TOPS USA Storm Rider. Guns & Weapons for Law Enforcememt, 2000, Feb., s. 48, 73.
[3] Dick, S.: Two from TOPS Knives. Combat Handguns, 2000, May.
[4] Larsen, J. A.: Steel Eagle. Tactical Knives, 1999, Sept., s. 43, 72.
[5] Rossi, G. A.: Tactical-Ops USA. The Police Marksman, 2000, č.4.
[6] www.physics.mun.ca/~sstamp
[7] www.survival.com/Blades.htm 

Typy nožů TOPS

Název
čepele
Materiál
držadla
Materiál
čepele[mm]
Tloušťka
čepele[mm]
Délka čepele[mm] Celková délka [mm]
Anaconda #AN 7 1095 Micarta 6,35 191 330
Anaconda #AN 9 1095 Micarta 6,35 241 387
Black Wolf III 1095 Micarta 6,35 165 302
C.A.T. #200 1095 Micarta 4 76 184
C.A.T. #201 1095 není 4 76 184
C.A.T. #202 1095 není 4 76 184
C.A.T. #203 1095 Micarta 4 76 184
Cochise (Sportsman) #CO 55 1095 Micarta 4,76 140 248
Cochise White Handle #CO 56 1095 Micarta 4,76 140 248
Condor-Alert #CA 99 1095 Micarta 6,35 241 375
Dawn Warior #DW 33 1095 Micarta 4,76 140 248
Firestrike #FS 45 1095 Micarta 4,76 178 324
Firestrike #FS 46 1095 Micarta 4,76 140 280
Hawk Recon #HR 50 1095 Micarta 6,35 140 286
Interceptor #301 1095 není 4,76 102 210
Interceptor #302 1095 Micarta 4,76 102 210
Interceptor #330 1095 Micarta 4,76 102 210
Interceptor #331 1095 Micarta 4,76 102 210
Interceptor #340 1095 Micarta 4,76 102 210
Interceptor #341 1095 Micarta 4,76 89 197
Interceptor #351 1095 Micarta 4,76 102 210
Interceptor #361 1095 Micarta 4,76 102 210
Moccasin-Ranger #MR 88 1095 Micarta 6,35 149 298
Mt. Hunter A2/1095 Micarta 6,35 120 235
Nite Hunter #NH 551 A2/1095 Micarta 6,35 140 241
Overlandder #OV 77 1095 Micarta 4,76 105 206
Praire Fox 1095 Micarta 3,2 60 117
Recon Patrol Leader #RPL 66 1095 Micarta 6,35 175 305
Scalpel (Micarta) #SSS 07 1095 Micarta 6,35 60 178
Scalpel (parašňůra) #SSS 06 1095 Nylon 6,35 60 178
Shadow Hunter #SH99 1095 Micarta 4 121 222
Shadow Hunter (Talonite) Talonit Micarta 4 102 224
Skinat #SK 521 1095 Micarta 4,76 98 210
Smoke Jumper #SJ 626 1095 Micarta 6,35 165 298
Steel Eagle #105 1095 Micarta 6,35 105 253
Steel Eagle #107C 1095 Micarta 6,35 127 330
Steel Eagle #107D 1095 Micarta 6,35 127 330
Steel Eagle #107E 1095 Micarta 6,35 127 330
Steel Eagle #111A 1095 Micarta 6,35 279 406
Storm Rider #SR 77 1095 Micarta 6,35 127 254
Vulcan #VU 531 A2/1095 Micarta 6,35 95 206
Wolf Pup 1095 Micarta 4 64 133
CQT Magnum #CQT-M 711 154 CM Al 6061 4,45 121 270
CQT Magnum #CQT-M 747 154 CM Al 6061 4,45 121 270
CQT Thunder Hawke #CQT 303 154 CM Al 6061 4 92 216
Firehawk 420 Al 6061 2,38 81 191
Lawman 420 Al 6061 2,38 79 194
Piranha Large 154 CM Al 6061   83 184
Piranha Small 154 CM Al 6061   64 149
Street Sentinel 420 Al 6061 2,38 86 203