"MASTER DISTRIBUTOR"
společnosti DMT SHARP
pro Českou republiku


Nože Gigand

Nedávno se v amerických nožířských časopisech začalo objevovat nové jméno Gigand® Knives. Tento název je registrovanou značkou firmy Double 8 Trading Co., Inc., kterou před více než 20 lety založili a dodnes vlastní Henry a Cathy Lee. Původně šlo o malý obchod v New Yorku, který se časem začal zabývat i velkoobchodním prodejem produktů i ze zámoří. Pak se firma rychle rozrůstala a v současné době zaujímají její sklady plochu přes 6500 m2 ve městě Secaucus (stát New Jersey). Jejími hlavními dodavateli jsou asijské firmy, což umožňuje nabízet zákazníkům své zboží za velmi výhodné ceny.

Zboží dodávané firmě Double 8 z Asie lze rozdělit do dvou skupin:

  1. Pod značkou Master® Knives jsou to laciné kopie špičkových nožů a “díky” tomu byla na firmu Master® Knives podána žaloba o 1,5 mil. dolarů ve věci narušování autorských práv. 
  2. Pod značkou Gigand® Knives jsou dodávány velice kvalitní nože navržené nožířem Dr. Fredem Cartertem, vyrobené z kvalitních materiálů (titan, ocel AUS-8, ATS-34). Protože však i v tomto případě jde o výrobky z Asie, může být cena za kvalitní nůž velmi příznivá. Tímto způsobem totiž postupují všechny velké firmy v čele s firmou Spyderco, o kvalitě jejich nožů dnes nikdo nepochybuje. A nože Gigand jsou hodnoceny jako nejlepší nože ve své cenové kategorii.

Designer SerieNože Gigand jsou rozděleny do několika typových řad. První z nich je “Designer Serie”, která obsahuje čtyři nože podobného stylu. Jde o Falcon, Stallion (sředohrotá čepel, liší se jen designem rukojeti), Tornado (dolnohrotá čepel) a Mustang (čepel tanto). Čepele v této sérii jsou vyrobeny z oceli AUS-8, povrch je opískován (matová úprava), čepele jsou zakaleny na tvrdost 57-58 HRC. Délka čepelí je 7,6 cm (3”) a ostří je buď hladké nebo 50/50 (hladké/zubaté). Rukojeti jsou vyrobeny z niklovanéno, leštěného hliníku. Ke každému noži patří silonové pouzdro.

Všechny nože Gigand mají hlavní čep vyrobený tak, že jej lze speciálním nástrojem, který tvoří příslušenství nože, přitáhnout či povolit podle toho, co komu nejvíce vyhovuje (obr.1). Nože mají navíc čepel uloženu na kluzných plochách ze speciální niklové slitiny pro hladké otevírání.

Challenger TiNůž “Challenger Ti” má 8,3 cm (3,25”) dlouhou čepel vyrobenou z oceli ATS-34 kalené ve vakuu na tvrdost 59-60 HRC. Čepel je středohrotá s nepravým (falešným) ostřím, v provedení hladkém nebo částečně zubatém. Rukojeť nože je vyrobena z hliníku pokrytého vrstvou karbonitridu titanu, který je nejen estetickým prvkem, ale je i velmi dobrou prevencí proti poškrábání. I v tomto případě patří k noži silonové pouzdro.

TitanNože “Titan” mají rukojeti vyrobeny z titanu a čepel z oceli ATS-34. Čepel je středohrotá, dlouhá 8 cm (3,125”) v hladkém nebo částečně zubatém provedení.

Adventurer“Adventurer” je další sérií nožů vyráběných pod značkou Gigand Knives. V tomto případě jde o sportovně laděné nože do přírody. Čepel je vyrobena z oceli AUS-8, což je jedna z nejlepších ocelí pro použití v přírodě. Velmi dobře drží ostří a při tom ji lze velice snadno přebrousit. Čepele jsou dlouhé 8,9 cm (3,5”) s hladkým nebo částečně zubatým ostřím. Rukojeť je vyrobena z hliníku s hliníkovou inlejí v jiné barvě. K dostání jsou barevné kombinace: stříbrná/modrá, černá/zelená, zelená/černá, modrá/modrá.

SpectrumKonečně bych vám rád představil vlajkovou loď Gigand Knives, jedny z nejprodávanějších nožů ve své kategorii – nože série “Spectrum LT”. Čepele jsou dlouhé 8 cm (3,125”), mají matovou antireflexní úpravu, jsou vyrobeny z oceli AUS-8 a zakaleny na tvrdost 57-58 HRC. Rukojeť je vyrobena z hliníku 6061-T6, povrch je matově upraven a elektrolyticky obarven na pět různých barev – stříbrná, černá, modrá, červená a žlutá (zlatá). Hmotnost nože je 68 gramů, délka otevřeného nože je 18,4 cm (7,25”), zavřeného 11 cm (4,375”), tloušťka (bez klipsu) 1 cm (obr. 4). Nože jsou úplně rozložitelné, skládají se z eloxovaných střenek z hliníku 6061, tepelně zpracované nerezové pružiny pojistky, ložiska uložení čepele a seřiditelného čepu čepele.

Na závěr mi dovolte ocitovat sběratele nožů a současně prezidenta společnosti WOW (zabývá se velkoobchodem se zbraněmi všech druhů) Mike Turbera, který o nožích Gigand napsal toto: “Opravdu mě zaujala kvalita těchto nožů, zvláště pokud beru v úvahu jejich cenu. Pojistka dosedá velmi přesně, čep čepele je seřiditelný (podle toho jak vám to vyhovuje) a speciální klíč je dodáván s nožem. Mám rád Spectrum series a Titans, které mají titanovou rukojeť.”

A ještě jeden názor: “Neuvěřitelná kvalita za 40$. Když jsem je viděl poprvé, tak jsem jejich cenu odhadl na 100-125$.”

S použitím firemních materiálů a Blade Magazinu 4/99