"MASTER DISTRIBUTOR"
společnosti DMT SHARP
pro Českou republiku


Chris Reeve knives - Rolexy mezi noži

integrální nůž (z jednoho kusu oceli)V uplynulém roce uvedl Chris Reeve na trh sériově vyráběných nožů dvě novinky. První z nich je integrální nůž (z jednoho kusu oceli), který má v dutině uloženy nástroje (tzv. bity) použitelné pro některé práce v terénu. Dodavatelem těchto nástrojů je firma Leatherman, která je známa jako výrobce nářaďových nožů.

nůž Green BeretDruhou novinkou je nůž Green Beret, který navrhl společně s nožířem Bill Harseyem. Nůž byl v USA přijat do oficiální výzbroje jednotek zvláštního určení Green Berets. Naše firma nechala pro testy u jednotek podobného zaměření vyrobit několik kusů, které jsou na levém boku signovány CZ. Takto značené nože nejsou prodejné, jsou určeny jen pro testování ozbrojenými složkami (policie, armáda, zásahové jednotky, záchranáři, ...). Informace o možnosti testování Vám poskytneme na telefonu 466 612 122.

Chris Reeve knives - "Rolexy" mezi noži

V současné době se vyrábějí, a co je podstatné i prodávají, tři kategorie nožů:

  • Levné tovární výrobky běžných firem, resp. nože "no name", tedy bez označení výrobce, které jsou často kopiemi známých továrních vzorů.
  • Značkové tovární výrobky proslulých firem navrhované významnými designéry, kteří jsou nezřídka i významnými Mistry nožíři. Ty nejlepší, obvykle malosériové nože jsou označovány jako hi-tech, tvořící přechod mezi továrními a mistrovskými výrobky.
  • Mistrovské výrobky, které jsou produkovány samotnými nožíři. Ti nejvýznamnější z nich disponují v současnosti špičkovými technologiemi, což přispívá k naprosté dokonalosti jejich produkce.

Nedávno proběhla na diskusním foru věnovaném nožům (www.knifeforums.com) diskuse o "Rolexech" mezi zavíracími noži. Do diskuse probíhající půl roku se zapojilo množství sběratelů a vítězem se s velkou převahou stal nůž "Sebenza" od Chris Reeve Knives. V této diskusi padlo celkem 63 návrhů na nejlepší zavírací nůž, devatenáctkrát to byla právě Sebenza, na druhém místě se s velkou ztrátou umístila firma Spyderco s osmi "hlasy" pro různé modely.

Když se Sebenza navíc dostala do užšího výběru na 25 nejvýznamnějších nožířských událostí posledních 25 let (viz anketa k 25. výročí založení prestižního časopisu Blade - October/1998) soudíme, že bychom měli s tvorbou Mistra nožíře Chrise Reeva a jeho týmu Chris Reeve Knives seznámit naše čtenáře.

Chris Reeve se narodil roku 1953 v Durbanu v Jihoafrické republice. V roce 1975 se začal během základní vojenské služby učit nástrojářem (návrhářem obráběcích nástrojů). Jak Chris říká, v té době nebyl ve výzbroji armády dobrý víceúčelový nůž. Proto využil své dovednosti na vytvoření polního nože, který by mu vyhovoval v každém terénu a za všech povětrnostních podmínek.

Tyto první modely měly dřevěné rukojeti montované na řap. Byly to nejlépe vypadající nože ve výcvikovém táboře, ale v suchém polopouštním vzduchu dřevo rychle vysychalo a rukojeti praskaly.Praskající rukojeti donutily Chrise přemýšlet o noži, na který by nemělo vliv teplo nebo zima, vlhké či suché počasí. Proč tedy nevyrobit celý nůž z jednoho kusu oceli (tzv. integrální nůž)? Chris Reeve využil svých vědomostí - jako nástrojař znal vlastnosti různých ocelí a uměl pracovat s obráběcími stroji - a v roce 1983 navrhl a vyrobil svůj první integrální nůž, model Mk II. O rok později se již stal nožířem na plný úvazek. Zanedlouho poté začal spolupracovat s americkou firmou Black Jack, pro kterou vyráběl podle jejich návrhů i velké nože z jednoho kusu oceli s délkou čepele 22 cm (8,75").

První nožířská výstava v USA, které se Chris Reeve zúčastnil byla v roce 1986 "New York Custom Show". Předtím se samozřejmě zúčastnil několika výstav v JAR. Velmi brzy zjistil, že je o jeho nože zájem jak u zákazníků tak i u ostatních nožířů. V roce 1988 byl přijat jako čekatel prestižní americké nožířské organizace "Knifemakers' Guild" a v roce 1990 byl zvolen jejím členem.

V době od ledna 1988 do února 1989 vyrobil se třemi spolupracovníky jíž 1600 nožů. Pro zlepšení obchodních možností Chris Reeve přesídlil v březnu 1989 do USA, do města Boise ve státě Idaho. Změnou svého působiště se Chris Reeve dostal blíže ke svým hlavním odběratelům a vyhnul se omezením týkajících se obchodu s "politicky nevhodnými státy".

Po přesídlení do USA měl náhle mnohem lepší odbyt a proto v roce 1991 rozšířil počet modelů integrálních nožů z 6 na 21. Souběžně s tím také (pokud má čas) vyrábí drahé zakázkové nože. V současnosti vyrábí menší počet modelů integrálních nožů - ve výrobě zůstaly jen ty nejžádanější.

Podle některých sběratelů ztrácí nůž od Reeva používáním na ceně. "To ale není pravda", říká Chris Reeve. "Nůž může být poslán do dílny a já jej jen za cenu materiálů přeleštím, znovu pokryji Kalgardem a přebrousím. Nůž se pak majiteli vrátí v dokonalém stavu." Veškerý zisk reinvestuje Chris Reeve do nového strojního vybavení.

Až do roku 1990 vyráběl běžně Chris pouze otevřené nože z jednoho kusu oceli. V tomto roce uvedl na trh svůj první zavírací nůž Sebenza. Slovo sebenza znamená v jazyce národa Zulu (Namibie) práce. Nůž si okamžitě vydobyl přední místo v různých hodnoceních a byl velmi žádaný. Prvních 86 kusů se prodalo téměř okamžitě. Dalším krokem ve zvyšování produkce, způsobené hlavně velikou poptávkou po noži Sebenza byla v září 1991 instalace nového CNC (počítačem řízeného) obráběcího centra. To umožnilo Chrisovi zvětšit produkci nožů při zvýšení kvality. Instalace nového CNC stroje byla mezníkem v historii firmy - tímto se Chris Reeve zařadil mezi tovární výrobce, byť je to patrně nejmenší tovární výroba.

V současnosti vyrábí ročně kolem 2600 nožů. Pokud má Chris Reeve čas, navrhuje a vyrábí zakázkové nože inspirované evropskou nebo asijskou tvorbou. Navrhuje nože zavírací i celé jídelní sety s vidličkou a lžící, a takové lahůdky jsou vždy ozdobou jeho stánku na výstavách, kterých se účastní.

Rád používá exotické materiály - často můžete vidět prvky (inleje) ze zlata, pravých perel nebo exotických dřev. Tyto prvky vytvářejí v jeho pracích nádherné kontrasty barev a struktury. Protože Chris Reeve pochází z jižní Afriky, používá převážně tamní druhy dřev. Říká, že většinu svých znalostí o dřevu má od svého otce. Ještě jako mladík sbíral jeho otec kusy dřeva a kořeny, které nacházel kolem jejich rodinného domu. Mnoho kusů exotických dřev, které Chris používá je mnohem starších než on sám.

Všechny Chrisovy nože jsou vyráběny kombinací moderních počítačem řízených technologií a ruční práce. Celý výrobní proces probíhá v jedné budově. Prvotní opracování rukojetí a čepelí je prováděno na velkých strojích. Broušení a leštění se provádí ručně. Na kalení často dohlíží Chris Reeve osobně. Všechny zavírací nože jsou sestavovány ručně s maximální pečlivostí, takže každý kus je vlastně originál. Přestože CNC stroje umožňují obrábět s přesností větší než 0,01 mm, každý nůž je ručně zkompletován a dopasován. Chris Reeve si také potrpí na dokonalé ostří: "V poslední době jsem zkoušel různé metody broušení a věřím, že nyní jsem již nalezl optimální metodu broušení." Tato slova mohu potvrdit z vlastní zkušenosti, s jeho otevřeným nožem (čepel je tlustá 5 mm) se lze oholit, to je věc u "běžného" nože opravdu nevídaná.

Nože z jednoho kusu oceli (integrální nože).

Nože z jednoho kusu oceli "Ideální pracovní nůž je nástroj, který je pevný, spolehlivý a nereaguje na změny teploty a vlhkosti."
To je představa Chrise Reeva, kterou podle mého názoru velmi úspěšně převedl do praxe. Veškeré nože jsou vyrobeny z jednoho kusu oceli A-2, což je samokalitelná nástrojová ocel. Nože vyrobené odbroušením z jednoho kusu mají dvě výhody: skvělý poměr pevnost/hmotnost a absenci čepu spojujícího držadlo s čepelí. Na obrázku je zobrazen postup při výrobě integrálních nožů z původní tyčoviny. To znamená, že není žádné místo, kde by se spojovala čepel s držadlem, slabé místo všech ostatních nožů s dutou rukojetí. Dutina rukojeti je větší než u ostatních nožů této kategorie, je uzavřena hlavicí z hliníku 6061. Hlavice rukojeti měla původně šestihranný průřez, u novějších modelů je již kruhová a se shodnou texturou jako vlastní rukojeť. Dutina je vodo- a prachotěsná, utěsnění je pomocí neoprénového O kroužku.

Čepele jsou kaleny na tvrdost 55-57 HRC. Někdo může namítnout, proč jen na 57 HRC, když tuto ocel lze zakalit až na 62 HRC? Podobně nedávno uvažoval jeden americký sběratel, a jiný mu na to odpověděl stručně a jasně: "Chceš houževnatý nůž, který lze přebrousit, nebo velice tvrdý nůž, který se ti při prvním seknutí zlomí? Chrisovy nože jsou určeny pro náročné použití; kalení na 60 HRC mi pro tento účel nepřipadá jako dobrý nápad." Nižší tvrdost je také velice účelná, pokud potřebujete čepel přibrousit v přírodě. Protože ocel A-2 není nerezová, je povrch celého nože pokryt povlakem z Kalgardu, původně vyvinutým pro aerokosmický průmysl. Tento povlak je odolný a antireflexní. Nejenže chrání nůž před korozí, ale díky menšímu tření teflonové báze proniká čepel mnohem snáze do řezaného materiálu. Součástí každého nože je kožená pochva. Pokud pomineme zvláštní série nožů, naposledy to byla série 200 nožů pro výstavu "Blade Show" vyrobených ve spolupráci s Al Marem, vyrábí Chris Reeve v současné době deset modelů (typů) nože z jednoho kusu oceli. Pro velký úspěch byla vyrobena druhá a nejnověji třetí série nožů Al Mar/Chris Reeve, rovněž po 200 kusech.

Mk VI, Mountaineer I a II Mk VI, Mountaineer I a II jsou nože s klasickým hrotem Bowie; jsou velmi dobře použitelné pro tramping, horolezectví či kempování. Ostrá špička je vhodná jak pro otvírání konzerv tak i pro jemné krájení. Mk VI je přímým potomkem Chrisova prvního integrálního nože Mk II. Modely Mk VI a Mountaineer II mají 14 cm (5,5") dlouhou čepel. Jediný rozdíl mezi nimi je v tom, že Mk VI má oboustrannou příčkovou záštitu kdežto Mountaineer II má záštitu pouze na straně ostří. Mountaineer I je menší verzí nože s 10 cm (4") čepelí. Celková délka nože je 27 cm resp. 20 cm, hmotnost 330 g resp. 170 g.

Projekt 1Project I byl navržen seržantem Karlem Lippartem z USMC. Nůž je charakteristický hrotem ve tvaru kopí. Project II má všechny znaky nože Project I, pouze hrot je klasický snížený. Project I má všechny rysy, které považoval Sgt. Lippart za důležité pro nůž používaný námořnictvem. 19 cm (7,5") čepel je vhodná pro sekání, hrabání a řezání, má dostatečně robustní hrot a velmi dobré vyvážení. Zuby na ostří jsou vytvořeny pro snadné řezání silonových šňůr či řemenů výstroje. Na 5 cm dlouhé záštitě je značka na určení strany ostří pokud je nůž používán v naprosté tmě. Důvodem tohoto opatření je skutečnost, že nože jsou extrémně ostré a není vhodné hledat ostří hmatem. Pochvu lze nosit klasicky na opasku nebo může být připevněna na výstroj "vzhůru nohama". Silonový čep na pochvě zabraňuje ztrátě nože a přitom umožní velmi rychlé vyjmutí nože z pochvy. Parametry obou těchto nožů jsou shodné: délka čepele 19 cm, celková délka 32 cm, hmotnost 400 g.

Shadow III a Shadow IVDalšími v současnosti vyráběnými modely jsou Shadow III a Shadow IV. Tyto vzory v sobě zahrnují dvě základní kritéria pro náročné použití - středohrotá čepel tvaru kopí dává noži dostatečnou hmotnost a hrotu vysokou pevnost. Popsaný design byl vyzkoušen vojáky po celém světě za náročných podmínek a bylo potvrzeno, že jde o velmi spolehlivou zbraň i při nejnáročnějším použití. Shadow III je vhodný pro každodenní nošení, plochá pochva je bezpečná a nenápadná. Úzká symetrická pochva dodávaná s nožem Shadow IV má pojistný pásek pro zajištění nože, jdoucí přes záštitu zprava doleva. Nože se liší pouze velikostí: Shadow III má čepel dlouhou 10 cm, celkovou délku 20 cm a hmotnost 170 g; Shadow IV má 13 cm čepel, celkovou délku 27 cm a hmotnost 325 g.

AviatorAviator je jedním z nejpopulárnějších integrálních nožů pro skvělé ostří a velmi dobře propracovanou pilu na hřbetě. Zuby jsou navrženy účelově, nikoliv pro okrasu, lze jimi řezat většinu materiálů, i když ne všechny stejně snadno. Deseticentimetrová čepel je velmi vhodná pro záchranáře nebo do záchranářského balíčku pro piloty. Celková délka 20 cm, hmotnost 155 g.

Sable IVSable IV, patrně nejopomíjenější nůž, což je asi způsobeno nejméně atraktivním vzhledem. Byť nejméně atraktivní, má zřejmě nejúčelnější a nejvšestrannější tvar čepele. Poměrně dlouhé ostří a minimálně se zužující hřbet dává noži velikou pevnost; nůž je obzvláště vhodný pro lovecké účely. Délka čepele 14 cm, celková délka 27 cm, hmotnost 300g.

"… Po mnoha letech naslouchání lovcům (v USA i Africe), kteří mi říkali jak by měl vypadat a co by měl umožňovat ideální skiner jsem byl docela zmatený. Nejsem lovec, nikdy jsem zvíře nestahoval a nikdy jsem o tom ani nepřemýšlel. Nicméně po 14 letech nožířiny jsem dostal nápad, jak by takový nůž mohl vypadat. Můj skiner je možná trochu netypický, ale vznikl na základě poměrně dlouhého vývoje po rozmluvách s mnoha lidmi, kteří nůž opravdu často používali. Čepel je dostatečně robustní, aby se brzy neopotřebovala, ale přesto dostatečně ostrá aby velmi dobře řezala. Slovo Ubejane, jak jsem nůž pojmenoval, znamená v jazyce Zulu (původní jazyk v místech, kde jsem vyrůstal) nosorožec. Nosorožec je velké a silné zvíře s rohem čnícím nahoru a můj skiner má shodné znaky." - Chris Reeve, 1990.

UbejaneUbejane je můj nejoblíbenější nůž; od chvíle, kdy jsem poprvé viděl jeho obrázek, snažil jsem se jej získat. A když se mi to konečně podařilo, byl jsem tak šťastný, že jsem ho měsíc nosil stále s sebou. A protože je to nůž poměrně drahý (ostatně jako všechny Chrisovy nože), nedokázal jsem ho nechat nečinně ležet ve sbírce. Asi po týdnu běžného používání nejevilo ostří výraznější otupení. Pouze mi není jasné, jak takový nůž může být používán jako skiner. Když jsem s ním zkoušel při čtvrcení prasete stáhnout kůži, několikrát jsem ji proříznul.

Čepel nože je dostatečně dlouhá na běžnou práci a díky své šířce i dostatečně těžká na sekání. Délka čepele 11 cm, celková délka 24 cm, hmotnost 330 g. Souhrnná takticko-technická data všech typů nožů jsou uvedena v tabulce.

Díky kvalitě a preciznosti si nože Chrise Reeva získaly své místo ve výzbroji lovců, u jednotek SWAT, záchranářů, vojáků a policistů po celém světě. Mnoho zákazníků má dokonce několik Chrisových nožů. Noži Project II jsou vybavovány i některé speciální jednotky české armády.

Sebenza

"… Můj první dojem z pojistky typu liner lock byl velmi dobrý, ale po bližším prozkoumání jsem usoudil, že slabé místo tohoto systému bude v tenkém plechu pojistky. Po nějaké době přemýšlení jsem přepracoval pojetí této pojistky a vytvořil Sebenza Integral Lock©. Věřím, že jde o nejpevnější pojistku u zavíracích nožů. Moje nože z jednoho kusu si získaly popularitu jako silné pracovní otevřené nože s jednoduchým a účelným designem a Sebenza je zavírací nůž, který je k tomu komplementární (doplňkem). Zakomponoval jsem do něho spoustu účelných drobností, a proto si myslím, že tak vznikl velice pevný užitkový nůž s čepelí držící velmi dobře ostří a se snadnou údržbou. Každý nůž je dodáván sešroubovaný pomocí "imbus" šroubů umožňujících rozložení nože. To umožní snadné vyčištění nože a poté jednoduché promazání čepu …"

To je charakteristika uvedeného nože podaná samotným Chrisem Reevem. Nůž Sebenza byl poprvé vystavován a prodáván v roce 1990. Měl trochu jiný tvar rukojeti a čepel byla tehdy ještě z oceli ATS-34. Rukojeť se vyvíjela v několika krocích. Zatím poslední úprava vzhledu proběhla v květnu 1996. Krátce poté byl materiál čepelí nahrazen ocelí BG-42 (1,1-2,0% C, 14,0-15,0% Cr, 3,8-4,2% Mo, 0,35% Ni, 1,1-1,3% V). Změnu oceli na čepele odůvodňuje Chris Reeve výrobní technologií oceli. Ocel BG-42 je vyráběna tavením ve vakuu s velmi přesně kontrolovanými podmínkami tavby a malou tolerancí obsahu legovacích přísad. Podle testů kvality ostří provedených firmou Spyderco se ocel BG-42 (kalená Chrisem Reevem) umístila na třetím místě bezprostředně za ocelemi CPM (Crucible Partical Metallurgy).

Konstrukce SebenziKonstrukce Sebenzy. Držadlo je vyrobeno ze dvou titanových destiček, které společně tvoří skelet nože. Úpravou spodní destičky je vytvořena pružina pojistky a na ní je také umístěn klips. Podložky - kluzná ložiska - čepele jsou z fosforbronzi a šroubky a distanční podložky z nerezové oceli 303.

Nože vyrobené do roku 1991 mají z vnitřní strany střenky uvedeno písmeno H. Jde o označení Handmade (vyrobeno ručně). Novější mají označení P (Production, vyrobeno na CNC stroji). Často jsou na vnitřní straně střenek ještě další označení, ale to jsou již šifry pro přesnější určení při výrobě a jejich význam pro běžného zákazníka zůstává skryt. Nože vyrobené na CNC strojích v současné době již nemají žádné označení, protože často docházelo k mylným dohadům, že P znamená prototyp. V druhé polovině roku 1993 byla uvedena na trh menší verze Sebenzy, která vznikla zmenšením velkého nože o 20%. Velká Sebenza byla původně určena pro lovce a pro lidi mající rádi velké nože a malá verze vznikla až na základě poptávky po "něčem menším". Posledním členem rodiny nožů Sebenza se stal Umfaan. Toto slovo znamená v jazyce Zulu chlapec.

UmfaanUmfaan vznikl zmenšením malé Sebenzy o dalších 20%. Je to velmi malý a lehký nůž, váží jen 43 g, určený pro byznysmeny do kapsy obleku. Zdobené verze Umfaana se také skvěle vyjímají v kabelce elegantní ženy. Těchto i na americké poměry drahých nožů prodal Chris Reeve na výstavě "New York Custom Knife" 20 kusů.

Kromě základní verze vyrábí Chris Reeve nože Sebenza a Umfaan i zdobené (zákaznický požadavek, vzory pro rok 2000). Vzory jsou vytvořeny v CAD programu (v případě individuálního přání je vzor do CADu převeden) a následně vyfrézovány do střenky. Poté jsou obrazce obarveny elektrolýzou. Byť jsou vzory tvořeny na počítači, neexistují dva stejné. Když si vyberete nějaký dekor na obrázku, Chris nebo Scott Cook vámi vybraný vzor alespoň částečně pozmění, jak mohu potvrdit z vlastní zkušenosti.

WoodsebNejnovější verzí nože Sebenza je nůž s dřevěnými inlejemi. Chris Reeve plánuje roční výrobu této verze 60 kusů. Nože sice nejsou číslovány, ale každý nůž má uveden rok výroby. Pro rok 1999 je už velká verze nože vyprodána, ale Chris Reeve Knives přijímají objednávky pro rok 2000. U těchto nožů je na přání zákazníka dodávána i damašková čepel. Jako zvláštní limitovaná série 400 kusů byla též v loňském roce vyrobena Sebenza s hrotem tanto. A protože Chris Reeve myslí i na "menšiny", je možné získat jeho nože i ve verzi pro leváky.

Chris Reeve se vždy snaží, aby jeho nože byly rovnovážnou kombinací krásy a účelnosti. Je to věc, která se mu určitě daří, když se během několika let dokázal propracovat na absolutní špičku v nožířství. Popřejme mu mnoho nových zajímavých nápadů.

Tabulka TTD

Zavírací nože Tloušťka čepele [mm] Šířka čepele [mm] Délka čepele [mm] Celk. délka [mm] Hmotn.[g]
Velká
Sebenza
3,2 29 89 210 128
Malá Sebenza 3,2 23 73 175 85
Umfaan 2,4 17 58 138 43
Integrální nože
Project I 6,5 32 191 324 397
Project II 6,5 32 191 324 397
Shadow III 4,5 22 101 203 170
Shadow IV 5,0 30 139 266 326
Aviator 4,5 22 101 203 155
Mk VI 5,0 30 139 266 326
Mountaineer I 4,5 22 101 203 155
Mountaineer II 5,0 30 139 266 326
Sable IV 5,0 28 139 266 297
Skinner 45 43 114 241 326