"MASTER DISTRIBUTOR"
společnosti DMT SHARP
pro Českou republiku


Nože kukri

Mezi nožířskou obcí, nejen u nás, je poměrně populární nůž nepálských bojovníků z kmene Gurkhů zvaný kukri. Protože je však jazyk používaný Nepálci hodně vzdálený jazykům evropským, můžeme se setkat s několika dalšími přepisy slova obecně označujícího tento nástroj - khukri, khukuri, kchukri apod. Původní vzory těchto nástrojů se vyráběly v Nepálu již před 2500 lety, aby usnadňovaly život lidem. Protože je tento kraj i lid velice chudý, byl vytvořen jediný univerzální nástroj, který musel sloužit jak k práci, tak k boji. A jelikož se tvar čepele osvědčil, přežil až do současnosti. Dlouhým vývojem vznikl nůž, který je naprosto unikátní svým tvarem i vlastnostmi. Nůž u kterého není primární vzhled, ale účelnost. Tvar je vypracován tak, aby šlo nožem řezat, dopředu posunuté těžiště a velká hmotnost usnadňuje sekání a zlepšuje ovladatelnost.

Kukri ve světě proslavily bojové jednotky Gurkhů, sloužící téměř 200 let v Britské královské armádě (dříve byly tyto jednotky součástí všech koloniálních armád britského impéria). Gurkhské oddíly slouží v britské armádě i v současnosti. Jejich zařazení do řádné armády je zajištěno zvláštní smlouvou, ve které Gurkhové souhlasí se svým nasazením v první linii kdekoliv na světě, s jedinou výhradou: nikdy nebudou nasazeni proti vlastnímu lidu. Gurkhští bojovníci mají válečnictví v genech. Jsou malí, stále se usmívají, ale jsou velmi rychlí a v boji nebezpeční. Traduje se, že v minulosti bylo součástí výcviku naučit se utnout jedním rázem lidskou hlavu právě pomocí nože kukri.

O vyhlášené vojáky, které Angličané posílali řešit konflikty do všech koutů světa, a to i v obou světových válkách, už není takový zájem jako dříve. Může za to nejen snižování vojenských rozpočtů, ale především ztráta Hong-kongu, který byl hlavní základnou elitní brigády gurkhských střelců. Ještě v roce 1991 čítala britská gurkhská brigáda 8000 mužů. Dnes byla zredukována asi na 2500. Není divu, že pověstní disciplinovaní vojáci hledají nové uplatnění. Umějí jediné: skvěle bojovat. A taková dovednost je ceněna i dnes, zvláště v jihovýchodní Asii, kde Gurkhy ve stále větší míře zaměstnávají v armádě, u policie i v soukromých bezpečnostních službách. Příkladem je Singapur nebo sultanát Brunej. Věhlas Gurkhů učaroval i státům Středního východu.

Dříve byly nože kukri vyráběny z různých zbytků oceli a jen ty nejlepší pro majetné ze svářkového železa. Dnes se na výrobu používají vyřazené automobilové listové pružiny, což je pro takový nůž velmi vhodný materiál (obvyklle ocel AISI/SAE 5160). Proto lze nože kukri používat jako běžný pracovní nástroj i ve velmi těžkých podmínkách. Někteří výrobci poskytují i neomezenou záruku. Výše zmiňované samozřejmě platí pro nepálské originály, kopie vyrobené v Indii nebo v Pákistánu jsou obvykle z obyčejného nekalitelného železa s velmi nízkou kvalitou za nízkou cenu (prodávají se v Indii za cenu kolem 3$).

Kovář - výrobce nožů se v gurkhštině nazývá kami a patří mezi nedotknutelné, neboť pracuje s kovem, který je považován za autentickou součást Země. Některé rody kamiů mají historii starší více než 400 let. Na tomto místě je důležité zmínit, že v případě nožů kukri nikdy nejde o průmyslovou výrobu, ale vždy o individuální ruční práci. Kvalita nástroje závisí na kvalitě příslušného kami.

Nože kukri jsou vyráběny zalepením trnu čepele do dutiny v rukojeti a konec trnu je roznýtováním v hlavici držadla. U některých variant existuje také nůž s označením chiruva, což znamená rozštípnutý, případně panna butta - přinýtovaný a vystihuje způsob výroby držadla - v tomto případě jde o montáž na stopku. Součástí všech nožů kukri je i malý nožík - karda, a ocílka (používá se k rozdělávání ohně) - chakma, které jsou umístěny na zadní straně pochvy (přiléhají k tělu). Některé modely obsahují navíc i háček pro zapínání knoflíků, pinzetu, dlátko a šídlo.

Zářez na čepeli u rukojeti je znak mající v dnešní nepálštině již nejasný význam. Znak je pojmenováván jako "cho", "surya ra chandra", "kali". Někdo říká, že jde o symbol pohlaví některých hindských bohů. Jiný výklad to označuje za symbol Slunce a Měsíce, znaky Nepálu. Mohlo by jít případně i o stopu krávy, posvátného zvířete hinduistů. Militantnější výklad je, že tento výstupek měl sloužit k zachycení čepele protivníka, protože kukri nemá záštitu plnící tento úkol. Skutečný význam se však během věků ztratil. Podobně je to s kroužkem na rukojeti - patrně má nějaký náboženský význam, na který se již pozapomnělo. A stejné je to samozřejmě i s kosočtverečným výstupkem na hlavici rukojeti některých nožů.

Na rukojeti je použito dřevo, rohovina, kost, mosaz, nebo hliník. Pochvy jsou původně ze dřeva obaleného kůží z vodního buvola, dnes se používají i pochvy ze dřeva nebo rohoviny kované mosazí. Kování nože i pochvy je z mosazi, zcela výjimečně z hliníku. Zdobení u luxusních verzí kukri bývá provedeno i z drahých kovů.

Protože existuje více než 200 typů nožů kukri s délkou od 230 mm do 1 m, budeme se zabývat jen nejrozšířenějšími, či zajímavými variantami.

Angkhola

Tento výraz znamená v gurkhském jazyce zahnutý (ohnutý) hřbet. Díky tvaru tohoto nože je těžiště posunuto velmi blízko ke hrotu. Je velmi vhodný k sekání. Je velice podobný bhojpurskému noži, ale je kovaný jiným způsobem a snad je to i nůž s nejnáročnější výrobou z celé rodiny nožů kukri. Rukojeť je vyrobena ze dřeva nebo z rohoviny, pouzdro z buvolí kůže. Čepel je dlouhá 11"(cca 28cm), celý měří 15,5"(cca 39cm) a váží 650g.

Balance

Výroba čepele tohoto krásně tvarovaného nože je jednou z nejnáročnějších prací při výrobě nožů kukri, jelikož hmotnost čepele i rukojeti musí být dokonale shodná. Tvar tohoto nože připomíná bumerang, tento nůž se však neřadí mezi vojenské zbraně. Délka čepele je 9"(cca 23cm) a s rukojetí je nůž 13" (cca 33cm) dlouhý. Materiál rukojeti je rohovina, pouzdro bývá vyrobeno z kůže, dřeva, stříbra nebo z rohoviny. Nůž váží 450g.

Bhojpur 

Město ve východním Nepálu - se proslavilo zejména výrobou nožů kukri, nesoucích jeho jméno. Čepel nože Bhojpur je o málo větší a těžší než čepel standardního nože kukri a bývá pod rovnou částí hřbetu zdobená. Tento typ nepatří mezi vojenské nože. Čepel je 11"(cca 27cm) dlouhá a dohromady s dřevěnou rukojetí měří 15,5"(cca 39cm). Kukri Bhojpur nachází upotřebení v mnoha nepálských domácnostech. Váží 650g a má pouzdro z buvolí kůže.

Bhudhini

Dobře se jím řeže i seká. Přestože nepatří k nejlehčím, je velmi účelný - snadno ovladatelný v boji.

Dhankuta 

Je název města v jihovýchodním Nepálu. Tvar tohoto nože nejvíce odpovídá zažité představě vzhledu nože kukri. V domovské oblasti je velmi oblíbený a pro svůj tvar je přezdíván hrbáč. Ve variantě Silver Dhankute má překrásnou, stříbrem zdobenou pochvu i držadlo, a to tradičními motivy. Čepel je na několika místech cizelována i zlatem.

Gangaola nebo ganja wala

Název tohoto nože lze přeložit jako sekáč na marihuanu, která v Nepálu roste jako plevel a velmi znepříjemňuje život místním rolníkům. Pochva je vyrobena ze zdobené kůže. Součástí tohoto nože je kompletní sada na rozdělávání ohně.

Hanuman

Je jméno hinduistického boha, ke kterému se bojovníci velmi často modlí před střetnutím. Hlavice rukojeti má podobu lví hlavy. Původně byla rukojeť vyráběna ze slonoviny, dnes je ze dřeva.

Chainpur

Název tohoto nože je odvozen od názvu lokality ve východním Nepálu, odkud nůž pochází. Kohoutek (zářez na spodní části čepele) je pouze u tohoto druhu kukri uzavřen. Je to z důvodu zdůraznění původu nože. Čepel má krásný tvar a unikátní rukojeť bývá vyrobena z hliníku, nebo ze dřeva indické růže. Pouzdro, které je také z indické růže, symbolizuje druh ručních prací typický pro lidi žijící v Chainpure. Pouzdro bývá jednoduché, nebo krásně vyřezávané a zdobené mosazí. K výrobě se dále také používá buvolí kůže. Chainpur je nůž, který nebývá používán k vojenským účelům, častěji slouží jako dekorace, nebo jako domácí zbraň v rodinách Gurkhů. Délka čepele je 10"(cca 25cm), rukojeť měří 5" (cca 12,5cm). Nůž váží 600g.

Jungle

Tento druh kukri je největším nožem určeným k boji v džungli. Není vůbec leštěný a čepel měří 10,5"(cca 26cm). Celý nůž měří 15"(cca 37cm) a váží 600g. Rukojeť je z rohoviny. Pouzdro z buvolí kůže bývá často potaženo zelenou maskovací látkou, nebo jiným maskovacím materiálem pro boj v džungli. Je charakteristické dvěma závěsnými pásky pro nasazení na široký služební opasek stejnokroje.

Mini Jungle

Tento nůž získal název díky svým rozměrům, které jsou menší než u standardního nože. Jeho velikost je vhodná pro nepříliš vysoké Gurkhy. Čepel nože o délce 8" (cca 20cm) je vyrobena z kvalitní uhlíkové oceli. Rukojeť je zhotovena ze dřeva indické růže, pouzdro je potaženo buvolí kůží. Nůž váží 400g. Téměř v každé nepálské domácnosti si jej velice cení - je to velmi užitečný nástroj k řezání, krájení, sekání a jiným podobným úkonům.

Kothimora

Tento název má význam "kukri bohatého muže". Čepel není nijak výjimečná, ale pochva je zdobena stříbrem, turistické verze obecným bílým kovem (nejčastěji alpakou). Cena zlatem a stříbrem zdobeného nože dosahuje až 600$.

Nepal Army, Nepal Police

Podle tradice používají gurkhští vojáci tento nůž nejen v boji, ale i v každodenním životě. Nepálský vojenský nůž, který je variantou nože kukri, bývá používán v nepálské armádě a policii. Pochází z Dharanu, města ve východním Nepálu. Čepel je vyrobena z kvalitní uhlíkové oceli a k výrobě pouzdra je užita buvolí kůže. Nůž pro vojáky má dvě úzká závěsná poutka, běžně je dodáván jen s jedním širším závěsem. Čepel je dlouhá 9" (cca 23cm) a rukojeť z buvolího rohu měří 4"(cca 10cm). Držadlo policejní verze je ze dřeva. Nůž váží 500g a je to nejjednodušší typ nože, který bývá používán vojáky ve válce. Pro jiné účely než vojenské se nepoužívá.

Royal Banspati

Nůž byl vytvořen pro nepálského panovníka a jeho družinu. Mnoho výrobců se pokouší vyrábět kopie právě tohoto nože. V tomto případě překrásně zdobeného nože je vidět nádherná práce kovářů a gravířů. Výzdoba tohoto nože trvá 3-4 dny. Držadlo je mosazné. Na držadle bývá vyryt znak krále, na čepeli jsou tradiční symboly - tygr, jak, slon a sova. Hmotnost 1800 g, délka 68 cm.

Salyan

Klasický tvar s jedním širokým odlehčovacím žlábkem. Kostěné rukojeti, mosazné kování rukojeti.

Service (British Army)

Tyto nože používají gurkhské jednotky v britské armádě. Jsou velmi podobné nepálskému vojenskému kukri, liší se pouze délkou čepele.

Service no.1 (Ceremonial)

Tento nůž je standardní velikosti kolem 15" (cca 38cm) je vyrobený z pečlivě leštěné, vysoce kvalitní uhlíkové oceli a pouzdro je z lakované buvolí kůže. Gurkhští vojáci nosí tento nůž ke speciálním příležitostem, jako je obřadní výcvik předváděný před vysokými hodnostáři. Během tohoto výcviku je úkolem vojáka vyjmout nůž z pouzdra a předložit ho k prohlídce hostujícímu inspektorovi, který mezitím míří puškou mezi vojákova kolena. Tento akt symbolizuje respekt vojáka k hostujícímu inspektorovi.

Service no.2

Mezi všemi noži kukri má právě tento u gurkhských vojáků největší hodnotu. Bývá vydáván všem gurkhským vojákům v Britské královské armádě při odvodu a provází je po celou dobu jejich vojenské služby. Tento nůž se používá jak v při přehlídkách, tak i v boji a musí být pravidelně předkládán k prohlídce inspektorovi. Rukojeť je vyrobena z rohoviny a pouzdro z buvolí kůže.

Sherpa styl

Klasický nůž, nejobvyklejší, je používán venkovany jako běžný pracovní nástroj. Nůž má masivní mosazné kování v přední části držadla.

Sirupate

Pochází z východního Nepálu. Velice oblíbený Gurkhy v džungli. Název nože je odvozen od "siru", což je úzký, rovný typ listu. Podle tohoto listu je tvarovaná 10,5"(cca 26cm) dlouhá čepel. Rukojeť bývá dřevěná a pouzdro potažené buvolí kůží. Skvěle vyvážený, dobře se s ním manévruje (zachází). Celý nůž měří 15"(cca 37cm) a váží 500g.

Tin Chirra

Tin Chirra znamená tři žlábky, ale nůž nemá kupodivu tři, nýbrž pouze dva žlábky jdoucí od rukojeti k ohybu nože. Vypadá jako Angkhola, ale má navíc druhý žlábek.

Udhajpur

Tento model je nazván podle místa svého vzniku. Někdy jej také označují jako vykovaný Angkhola, protože přední část nože je užší a delší. Velmi dobře se s ním pracuje, je dostatečně pevný pro práci a jako zbraň je velmi nebezpečný.

World war neboli Dehradoone

Originál tohoto unikátně tvarovaného nože pochází z Nepálu, později však byl zdokonalen indickou gurkhskou armádou v Dehradoonu během II. světové války. Tento nůž byl tak výrazně používán ve válce, že nepálská výroba nestačila plnit vzrůstající poptávku. V Dehradoonu převzali výrobu a začali nůž produkovat ve velkém množství (odtud jeho druhý název: Dehradoone kukri). Pouhý pohled na tento hrozivý nůž v rukou gurkhských vojáků stačil k zahnání nepřítele. Čepel nože, která je vyrobená ze zesílené oceli používané k výrobě železničních kolejí, je 700g těžká a 12"(cca 30cm) dlouhá. Na rukojeť se používá dřevo z indické růže, avšak na speciální zakázku je určena rohovina. Rukojeť měří 5" (cca 12cm). Pouzdro je z buvolí kůže.

Pavel Švanda

Typy nožů kukri

Název nože Celková délka (cm) Rukojeť Pouzdro
Angkhola 31 - 38 rohovina kůže
Angkhola brass 38 mosaz kůže
Angkhola Chiruva 38 dřevo ?
Angkhola plain 39 dřevo kůže
Balance 33 dřevo kůže/rohovina
Bhojpure dragon 40 dřevo/rohovina kůže
Bhojpure plain 39 dřevo kůže
Bhojpure village 40 ? ?
Bhudhini ? ? ?
Biltong pocket 22 dřevo kůže
Khurmi leather (dámský) 31 dřevo/rohovina kůže
Dhankute silver 31 jelení kost rohovina
Dhankute wooden 39 dřevo dřevo
Dhankute wooden aluminium 40 hliník dřevo
Gangaola 41 dřevo kůže
Gelbu Special No.1 49 ? kůže
Hanuman Special 42 dřevo kůže
Chainpure 39 dřevo dřevo
Chainpure aluminium 39 hliník dřevo
Chainpure leather 40 dřevo kůže
Chainpure small 35 dřevo kůže
Chainpure wooden 39 dřevo dřevo
Chainpure wooden aluminium 40 hliník dřevo
Chainpure wooden small 35 dřevo dřevo
Jungle 39 rohovina kůže
Mini Jungle 32 dřevo kůže
Mini Jungle Dragon 30 dřevo kůže
Super Mini Jungle 26 dřevo kůže
Kothimora ? ? ?
Long aluminium 65 hliník kůže
Nepal Army 34 rohovina kůže
Nepal Army Ceremonial 34 rohovina kůže
Nepal Police wooden 37 dřevo kůže
Panawal 39 dřevo kůže
Royal Banspati 69 mosaz kůže
Salyan ? ? ?
Service British Army 40 rohovina kůže
Service No.1 Ceremonial 40 rohovina lakovaná kůže
Service No.2 38 rohovina kůže
Sherpa styl ? ? ?
Sirupate 36-60 dřevo kůže
Sirupate small 30 dřevo/rohovina kůže
Tin Chirra ? ? ?
Udhajpur ? ? ?
World War neboli Dehradoone 43 dřevo kůže

Údaje označené otazníkem se nám nepodařilo zjistit, resp. nůž jsme fyzicky neměli k dispozici.
Tvorba webových stránek eBRÁNA s.r.o. Webové stránky a kvalitní CMS