"MASTER DISTRIBUTOR"
společnosti DMT SHARP
pro Českou republiku


Nový nůž - bajonet U.S. Marine Corps

V současné době probíhá ve všech složkách armády U.S.A. přezbrojování na systémy pro 21. století. To se týká i chladných zbraní, z nichž mnohé, které se dosud používají, pamatují ještě 2. světovou válku.

O novém noži amerických Special Forces (tzv. Zelené barety) jsme informovali ve Střeleckém magazínu č.9/2003, s.9. Dnes budeme referovat o novém bajonetovém noži U.S. Marine Corps.
Před časem vyhlásili U.S. Marine Corps konkurs na nahrazení bodáku M-7, který byl zaveden do výzbroje v roce 1962 a bojového užitkového nože USMC Combat/Utility (Mark 2, známý též pod označením KA-BAR), který je výzbroji již od roku 1942, jedinou zbraní - tzv. bajonetovým nožem. V polovině 80. let byl sice uveden do výzbroje U.S. ARMY bodák M-9, ale ten U.S. Marine Corps nepřevzali. "Program M-9 pro Marine Corps byl zastaven, když General Officer rozhodl, že by šlo o zbytečné utrácení za zbraň, kterou U.S.M.C. nepotřebují " /2/.

V roce 1999 byly stanoveny podmínky kladené na "USMC Improved Bayonet" (zdokonalený bodák). "USMC Improved Bayonet je primárně určen jako bojový nůž, použitelný k usmrcení nepřítele, a musí splňovat požadavky kladené na bodák určený pro útočnou pušku M16A2. Druhotně by měl sloužit jako pracovní nástroj k řezání (drátů, plastů, dřeva ….) a k páčení (oken, přepravních beden…). Bajonet musí odolávat veškerým klimatickým podmínkám. Musí mít rovněž určitelnou polohu ostří, pokud je používán ve tmě " /2/.

Do konkursu se přihlásilo 17 výrobců se svými návrhy bojových nožů. Marine Corps System Command (MARCORSYSCOM) zahájil testování ve výcvikovém středisku Marine Corps, Martial Arts Center of Excellence (MACE) v Quantico (Virginia). V rámci testů byla nejprve provedena střelba z upevněné pušky M16A2 s nasazeným bodákem. Poté následovala střelba na 300 yardů s upevněným bodákem, kde cílem bylo zjistit, zda nedojde ke zhoršení přesnosti střelby. Následoval test použití nasazeného bodáku při klasickém útoku. Pro tento účel byla použita figurína s neprůstřelnou vestou bez atraumatického štítu. Tato zkouška demonstrovala možnost průniku bodáku skrze ochranné prostředky. Následovalo sejmutí bodáku z hlavně pušky a nůž byl použit na cvičný boj pro otestování, jak se osvědčí jako bojový nástroj.

Při testech nebyly zkoušeny žádné nože se střihačem drátů nebo s hřbetní pilou. Jeden z examinátorů Sgt. Maj. Pensak k tomu sdělil, že to bylo částečně z finančních důvodů, ale hlavně proto, že hřbetní pila na bodáku M-9 není příliš účinná a navíc může poškodit hřbet vznikajícími mikrotrhlinkami. Když USMC zkoušeli v předchozích testech bodák M-9 na odolnost ve zkrutu, model bez hřbetní pily byl o 70% pevnější. USMC také běžně nepoužívají nože pro štípání drátů /2/.
Po několika letech praktických zkoušek u 2. divize, během kterých se upravoval vzhled a tvar nožů podle připomínek vojáků, si U.S. Marine Corps vybrali nový bajonetový nůž pro všeobecné použití, a to model firmy Ontario Knife (ta předložila 16 prototypů). Vybraná zbraň nese označení OKC3S (Ontario Knife Company, "3" - třetí verze, "S" - serrated), je celá nově tvarovaná a to s použitím mnoha nových technologií a výrazně se odlišuje od předchozích koncepcí, když v sobě spojuje bodák, užitkový a bojový nůž v "jedné čepeli".

OKC3S

Čepel bajonetového nože OKC3S je vyrobena z vysokouhlíkové oceli s fosfátovaným povrchem a je tepelně zpracována na 54-55 HRC (hodnota stanovená U.S. Marine Corps byla 53-58 HRC). Je dlouhá 200mm, široká 35mm a tloušťka je 4,8mm. U paty čepele je 45mm zubovitého ostří, zbytek břitu je hladký, dokonale naostřený. Horní ostří je rovněž "pravé", a to o délce 90mm. Hrot je lomený (tzv. clip point). Celková hmotnost 400g, celková délka nože je 335mm. Čepel je zřetelně signována, na levé straně rikasa nese označení "COMBAT/U.S.M.C." ve dvou řádcích, zatímco napravo je značena "OKC3S/ONTARIO/KNIFE CO." ve třech řádcích.

Záštita s obkroužkem na hlaveň a zámek v hlavici rukojeti je identický s klasickým bodákem M-7. Záštita je vysekávána z plechu, zatímco hlavice je lisována z práškové oceli. Nůž má podle požadavků vojáků trn procházející po celé délce rukojeti, zámek bodáku je v hlavici zalisován.

Rukojeť je vyrobena vstřikováním z plastu označeného jako Dynaflex. Na bocích rukojeti jsou vlisované ovály, jeden se znakem U.S.M.C., druhý nese nápis U.S.M.C. Podél záštity na levé straně rukojeti je nápis US & FOREIGN PATS PEND. Rukojeť vychází z osvědčeného tvaru držadla nože 1219C2 Fighting/Utility (Mark 2). Má pět zářezů pro bezpečné držení, ale na rozdíl od klasického modelu 1219C2 má rukojeť oválný průřez, což přispívá k lepšímu úchopu. Hnědá barva rukojeti připomíná barvu kůže, která charakterizovala původní vzor. Ovšem hnědá barva nebyla volena jen kvůli tradici, ale také proto, že má velmi malý tepelný odraz. Tato barva nijak neruší vzhled současné moderní maskovací uniformy a dobře ji doplňuje.

Pouzdro je z litého elastomeru na bázi polyesteru v barvě "Coyote Brown", který je typický svou velkou houževnatostí. Je odlito z jednoho kusu včetně nálitků pro řemení. Průřez spodní části pouzdra je obdélníkový s otvorem pro odtok vody. Poutací řemínky jsou nylonové, což snižuje hluk způsobený při obvyklém tření plastu a řemení.Tento typ řemení pouzdra vyhovuje novému systému výstroje (tzv. MOLLE). Předchozí systém výstroje ALICE byl konstruován pro zátěž 100lbs., současný je určen pro 150lbs. A připravovaný musí unést 200lbs. (pro ten zatím není oficiální název, pouze označení B.I.T.C.H-Basic Infantry Tactical Carrying Harness). Díky dvěma pojistným řemínkům je možné nosit nůž bezpečně jakýmkoliv způsobem i za nejnáročnějších situací. Je možný klasický způsob nošení na opasku, ale i upevnění na výstroji rukojetí směrem dolů. Na zadní straně pouzdra je uložena keramická ostřící tyčka na bázi Al2O3 (korundová), krytá nylonovým páskem. Tento brousek je jemné zrnitosti což umožňuje pouze lehké doostření čepele. Řemení je k dolní části pouzdra upevněno gumou, což usnadňuje přístup k ostřící tyčce. Vlastní krycí nylonové pásky na zadní straně pouzdra jsou doplněny proužkem plastu pro zvýšení pevnosti. Na řemení jsou použity černěné zacvakávací druky (patenty). Nůž je upevněn v pouzdře pomocí ploché pružiny, která jej přidržuje i při uvolnění poutacích pásků kolem rukojeti a kolem záštity. Na pochvě je vylisován nápis "THE ONTARIO/KNIFE COMPANY / www.ontarioknife.com"

Pro eventuální publikování v odborné literatuře uvádíme dále chronologii kontraktu, který je první specifickou obchodní smlouvou na bajonet pro U.S. Marine Corps v historii. V minulosti používala tato složka bodáky konstruované pro U.S. Army nebo U.S. Navy.

  1. část kontraktu ze dne 13.12.2002 na 5.000 ks, pod č. M 67854-03-D5036/0001 od Department of the Navy / USMC MARCORSYSCOM. 
  2. část kontraktu ze dne 09.04.2003, zvýšení na 94.987 ks a následně na 120.000 ks. Nůž má NSN (National Stock Number) 1095-01-506-3424 a oficiální název "Bayonet, Multi-Purpose".
    Pro sběratelské účely bylo vyrobeno 1.800 ks, které jsou identické s kontrahovanými bajonetovými noži" /1/.

© Pavel Švanda

Literatura: 

  1. Trzaska, F.: The Military Edge, Ontario Hits The Beach. Knife World 2003, Vol.29, No.11, s.22-25. 
  2. Larsen, J.: Gung Ho Bayonet. Tactical Knives 2004, No.4, s. 82-86.Tvorba webových stránek eBRÁNA s.r.o. Webové stránky a kvalitní CMS