"MASTER DISTRIBUTOR"
společnosti DMT SHARP
pro Českou republiku


Nové nože jednotek Green Berets pro XXI. století

V červenci 2002 navštívil Lt. Gen. Doug Brown se svým štábem penzionovaného Lt. Gen. Williama P. Yarborougha. Účelem jejich návštěvy bylo formální oficiální předvedení prvního číslovaného nože určeného přímo pro jednotky zelených baretů – YARBOROUGH COMBAT KNIFE, vyrobeného firmou Chris Reeve Knives. Tím se uzavřela více než čtyřicetiletá historie, kdy velitelé, počínaje generálem Yarboroughem, usilovali o vyzbrojení U.S. Special Forces odpovídajícím nožem.

Gen. Yarborough získal uznání tím, že dal jednotkám jejich proslulé zelené barety, a to v průběhu své inspekce ve Fort Bragg, Severní Karolína. V té době byl Gen. Yarborough velitelem Special Warfare Center (ústředí speciálních válečných operací). Tehdy se snažil přesvědčit přítomnou vojenskou byrokracii, aby přidělila zeleným baretům nůž, který by byl vhodný pro jejich speciální účely. Požadoval, aby každý voják elitních jednotek dostal k dispozici „bowiák“. Po selhání tohoto postupu se snažil alespoň zajistit, aby byly v armádním prodeji nože bowie, vyrobené firmou Western Cutlery Co. Nicméně záhy poté byl Gen. Yarborough povýšen a převelen do Koreje, čímž snaha o univerzální vyzbrojení U.S. Special Forces odpovídajícím nožem zůstala nenaplněna. Příslušníci speciálních jednotek si obvykle zakoupili nůž podle vlastních potřeb a možností, pouze některé jednotky dostaly v průběhu doby přiděleny nože pro zvláštní operace. Podle zakladatelů 10th Special Forces Group, gen. Williama P. Yarborougha a plk. Aarona Banka byla historie U.S. Special Forces několikrát na vážkách. V počátcích se k jednotkám Special Forces hlásilo mnoho oddílů, ale jen příslušníci několika z nich se mohli pyšnit svými zelenými barety.

Skutečným předchůdcem U.S. Special Forces byl Office of Strategic Services (OSS), vedený Williamem Donovanem. Prezident Roosevelt povolal Donovana, aby vedl malou skupinu nazvanou Coordinator of Information. Ta byla záhy rozšířena na univerzálnější OSS (Úřad strategických služeb). Tento úřad spolupracoval s britským Special Operation Executive (SOE), později, v roce 1944 se osamostatnil a zaznamenal první úspěchy. Takže který byl první nůž určený skutečně pro U.S. Special Forces? Toto prvenství náleží dýce Fairbairn-Sykes, určené pro jednotky OSS. Byly to nože opatřené koženou pochvou s rozměrným horním dílem, který sloužil jako závěsník. Od svých britských bratranců se lišily tím, že vroubkování bylo po celé rukojeti, až k záštitě. Byly vyráběny v U.S.A. a mnohdy neobsahují označení výrobce.

Byla to právě OSS dýka Fairbairn-Sykes, která se stala součástí oficiálního služebního znaku Military Freefall dnešní doby.

Naproti tomu znakem současných jednotek Special Forces je bojová dýka navržená někdejším velitelem First Special Service Force (1st SSF), plk. Robertem T. Frederickem. Šlo o lehký pozemní útvar, známý jako Devil’s Brigade (ďáblova brigáda), jehož jednotky se proslavily díky vlastním akcím během bojů v Itálii a ve Francii v průběhu 2. světové války. Útvar byl složen z jednotek amerických a kanadských. Tento útvar byl vyzbrojen bojovou dýkou, kterou vyráběla firma Case. Dýka se proslavila pod názvem Force Knife nebo V-42. S žiletkovým ostřím, rozměrným rikasem a hrotem k rozbíjení lebky v hlavici rukojeti byla ve výzbroji všech amerických jednotek First Special Service Force.

S koncem 2. světové války byl OSS rozpuštěn. V roce 1947 byl obnoven jako CIA. Ta sdružila všechny výzvědné služby v U.S.A. a rozdělila je do části vojenské a do části diplomatické. Na základě „vojenských“ akcí vedených CIA byly v roce 1952 vytvořeny novodobé U.S. Special Forces. Ty byly rozděleny na Groups (skupiny). Např. 10th Group pod vedením plk. Aarona Banka (o kterém již byla v tomto článku zmínka) měla během studené války operační základnu ve Spolkové republice Německo. Ostatní jednotky zvláštního určení se tvořily postupně a v průběhu vietnamské války měly zelené barety přes patnáct tisíc příslušníků, rozptýlených po celém světě. Během vietnamské války bylo pro Special Forces vyrobeno několik typů nožů pro reprezentační účely. Slavnými se staly nože od Randalla nebo od firmy SOG. Gen. Yarborough odešel do výslužby v roce 1972, ale jeho idea vybavit Special Forces vlastním nožem nezmizela.

Během 80. let dvacátého století vyrobil Bill Moran (dnes snad nejslavnější žijící americký nožíř) několik verzí nože typu bowie pro předvedení těmto jednotkám. Moranovy nože byly tak dobře vyrobeny, že po jejich dodání do Ft. Bragg se nikdo nechtěl ujmout jejich testování v poli. Bylo jich prostě škoda. Moran tedy jel do Ft. Bragg a sám předvedl plk. Charlie Beckwithovi a jeho lidem co správně vyrobený a naostřený nůž dokáže.

Po několika letech se pokusil gen. Yarborough o nové jednání. V té době vyrobil Moran dva bowiáky ve „vojenském stylu“ určené pro testování. Projekt opět ustrnul na mrtvém bodě. Až do okamžiku, kdy kniha Toma Clancyho připomněla současnému veliteli Special Forces jak dlouho zůstává tento projekt neřešen.

Lt. Gen. Brown byl právě tím velitelem, který celý projekt vzkřísil. Zadal svým podřízeným úkol zajistit funkční bojové nože pro Special Forces 21. století, které by byly vhodné pro opravdové použití, nejen na ozdobu. Sám Doug Brown rozhodl, že nůž bude označen jako Yarborough Combat Knife. A to je již známá historie. V červenci 2002 byl tento nůž se sériovým číslem 0001 oficiálně předán muži, po němž je nazván. Yarborough při té příležitosti řekl: „I accept this knife in the spirit of all Special Forces past and present“ (přijímám tento nůž jako odkaz statečnosti všech Special Forces, minulých i přítomných). Tím se uzavřel více než čtyřicetiletý kruh hledání.

Nůž Yarborough Nůž Yarborough byl navržen zakázkovým nožířem Billem Harseyem z Creswell v Oregonu a výrobou byl pověřen Chris Reeve, který se podílel i na vývoji. Tento projekt je první spoluprací obou protagonistů. Zjednodušeně řečeno Harsey nůž navrhl a Chris Reeve Knives jej vyrábějí. „Bill a já jsme oba pracovali na designu. Já měl zkušenosti z výroby, on přinesl umění“, říká Chris.

Harsey je velmi dobře znám mezi lidmi, zajímajícími se o taktické bojové nože jako původní zakázkový výrobce dýky Applegate-Fairbairn (A-F) a Combat Smatchet, které navrhl plk. Rex Applegate. Podílel se též na přípravě zavíracího A-F nože pro firmu Gerber a několik modelů pro tuto firmu sám navrhl. Reeve je zakázkovým nožířem absolutní světové špičky a rovněž i malosériovým výrobcem slavných zavíracích nožů Sebenza a Mnandi a integrálních nožů s dutou rukojetí vyrobených z jednoho kusu oceli, které se vyznačují mimořádnou odolností. Tyto nože jsou známé a používané v celém světě. Jeden z modelů, PROJECT II má ve výzbroji i elitní 6. skupina speciálních sil armády ČR.

Dalším nožířem, který měl nepřímý vliv na zrod nože Yarborough je legendární Ron Lake. Jeden ze členů komise, která byla pověřena výběrem nože pro Special Forces si vzpomněl na nůž vyrobený Lakem, který si před léty koupil jeho otec. Když se komise rozhodovala koho pověří, aby provedl testy nožů předložených pro výběrové řízení, důstojník oslovil Lakea. Ten doporučil návrh Harseye a Reevea a to z více než 100 různých nožů z nejrůznějších zdrojů. Bill Harsey komentoval kontrakt takto: „Veškeré mé znalosti a zkušenosti získané za 23 let v nožířství vyvrcholily v tomto projektu. Jsem nadšený, že mnou navržený nůž byl přijat do výzbroje vynikajících jednotek, k jejichž členům mám obrovský respekt a obdivuji je.“ Chris Reeve dodává: „Je to privilegium vyrobit něco, o čem jsou ti nejlepší vojáci ze Special Forces přesvědčeni, že je to nejlepší vojenský nůž současnosti.“

Požadavky na nůž pro zvláštní jednotky byly stručné a jasné. Nejdůležitějším bylo použití nerezové oceli na čepel. Ze zkušenosti uživatelů vyplynulo, že u nepříliš udržovaných nožů dochází ke korozi, čímž se nůž znehodnocuje. Měl mít asi 7“ čepel, která je optimálním kompromisem mezi užitkovým nástrojem a zbraní. Pro maximální pevnost byla požadována integrální konstrukce – montáž na stopku s otvorem pro pojistný řemínek v hlavici držadla. Vše ostatní bylo věcí návrháře.
Nůž Yarborough má čisté linie, solidní robustní vzhled, vynikající pevnost a odolnost a díky tomu může posloužit jako perfektní pracovní nástroj i jako skvělá zbraň. A to vše, aniž by poutal pozornost nějakými módními výstřelky. Čepel nože má délku 178 mm s jedním ostřím a kopinatý hrot. Je vyrobena z masivního kusu oceli, tloušťka vynikne především na hřbetu čepele (6,4 mm). Ostří má dutý výbrus a v jeho zadní části se nachází zubovitá sekce v délce cca 35 mm. Celková hmotnost nože je 330 g. Čepel je vyrobena z nejnovějšího hitu v nožířství – špičkové nerezové oceli CPM S30V, vyvinuté a vyráběné v Crucible Steel.

Čepel je tepelně zpracována na 55-57 HRC, takže je mimořádně houževnatá a lze ji snadno přebrousit v polních podmínkách a přitom si stále ještě zachovává dobrou trvanlivost ostří. V nedávných testech se ukázalo, že ocel CPM S30V má více než 3,5x vyšší příčnou pevnost než jiné oceli považované za špičkové, např. 154CM a to při srovnatelné odolnosti proti opotřebení (a tedy i trvanlivosti ostří). Povrch čepele je pokryt vrstvou KG Kalgard Gunkote™, velmi odolným povlakem aplikovaným za tepla. Takto ošetřený povrch je antireflexní, šedé barvy a výrazně zvyšuje korozivzdornost.

Perfektně tvarovaná rukojeť dokonale sedí v ruce. Držení je velmi bezpečné a jisté při různých způsobech úchopu. Rukojeť dobře padne do každé ruky, snad s výjimkou extrémně velké.
Jedné z prvních věcí, které si všimnete, když máte nůž v ruce je mírné přečnívání stopky po celém obvodu rukojeti. Je však dokonale hladké a plynule přechází ve střenky. Tento technologický prvek výrazně zvyšuje odolnost rukojeti a přispívá rovněž k pevnosti celé konstrukce. A navíc to velmi dobře a zajímavě vypadá.

Prototypy nožů Yarborough měly střenky ze zelené plachtovinové Micarty®. Produkční verze má střenky z Micarty černé. Micarta byla zvolena pro své perfektní chování v suché i vlhké ruce a také proto, že tento materiál je prakticky nezničitelný a netečný k rozpouštědlům a k vysoké i nízké teplotě. Střenky jsou připevněny třemi šrouby. Z vnitřní strany jsou navíc ke stopce přilepeny oboustrannou lepící páskou typu 3M VHB. Tato velmi pevná páska dokonale fixuje střenky ke stopce, zamezuje pronikání nejen nečistot, ale i vody, krve či jiných látek mezi stopku a střenky a co je hlavní omezuje přenášení rázů při sekání.

Pouzdro pro nůž Yarborough Special Forces je také velmi odolné (model Airborne De Luxe). Vyrábí jej firma BlackHawk Industries, Inc. ze zelené nylonové tkaniny. Díky své konstrukci může být pouzdro upevněno k opasku či výstroji v mnoha různých polohách. Pouzdro je zpevněno vložkou z vysoce odolného plastu, takže nemůže dojít k náhodnému poranění při proříznutí pouzdra ani při komplikovaném parašutistickém seskoku. Pouzdro má v přední straně kapsičku do které lze umístit rozličné příslušenství, např. zavírací nůž, malou baterku, nářaďový nůž, tablety na čištění vody či jiné nezbytnosti. Zelená nylonová šňůra může posloužit k připevnění pouzdra při pohybu pod vodou, na sněhu, při seskoku padákem či při podobných činnostech, kdy je nežádoucí pohyb pouzdra.

Po dokončení Qualification Course (tzv. „Q Course“) dostane každý příslušník od Special Forces Training exemplář Yarborough Combat Knife opatřený sériovým číslem podle GS Federal Supply System (GSA kontrakt #GS-07f-9123D). Ve zvláštní sérii 1000 číslovaných kusů je prvních 12 „zakázkových“ určeno pro vojenské VIP. Zbývajících 988 je k dispozici pro současné i penzionované Green Barets. Prvním absolventům Q Course byly nože Yarborough přiděleny v srpnu 2002. Koupě všech číslovaných nožů Yarborough podléhají schválení U.S. SOCOM. Každý číslovaný kus bude evidován pod jménem konkrétního příslušníka U.S. Special Forces, takže bude oficiální armádní záznam o všech číslovaných nožích, resp. o vojácích, kteří konktrétní nůž vlastní.

U.S. SOCOM schválil označení několika nožů značkou CZ, které jsou určeny pro případné testy ve speciálních jednotkách Armády České republiky, projeví-li tyto zájem. Nože bez názvu Yarborough a bez čísla, avšak s označením výrobce a designéra (jinak zcela totožné) budou k dostání pro ostatní vojenské jednotky, resp. volně prodejné na nožířském trhu. V České republice u firmy PARFILEX AG.

Jako novinku pro druhou polovinu roku 2003 připravili Chris Reeve a Bill Harsey zkrácenou verzi nože Green Beret s čepelí o délce 5,5“. Souhrnná TTD obou nožů jsou uvedena v tabulce. Chuck Karwan, autor článku o tomto noži v časopisu Tactical Knives říká: jako dávný člen Special Forces jsem velmi překvapen z moderního vybavení pokud jej porovnám s tím, co jsem poznal já. … Nůž Yarborough je podle mého názoru tím nejlepším bojovým nožem, který vojenské jednotky vůbec kdy přijaly do výzbroje. Říkají to i vojáci a věřím, že se k tomu přikloníte i vy, pokud si jej koupíte.

7 palcový model 5,5 palcový model
materiál čepele CPM S30V nerezová ocel CPM S30V nerezová ocel
tvrdost čepele 55-57 HRC 55-57 HRC
povrchová úprava čepele KG Gun-Kote™ KG Gun-Kote™
délka čepele 177 mm (7,0“) 139 mm (5,5“)
tloušťka čepele 5,6 mm (0,220“) 5,6 mm (0,220“)
celková délka 315 mm (12,375“) 276 mm (10,875”)
materiál držadla černá plachtovinová Micarta černá plachtovinová Micarta
hmotnost 363 g (12,8 oz.) 335 g (11,8 oz.)
pouzdro 7“ Blackhawk Airborne DeLuxe 5,5“ Blackhawk Airborne DeLuxeTvorba webových stránek eBRÁNA s.r.o. Webové stránky a kvalitní CMS