"MASTER DISTRIBUTOR"
společnosti DMT SHARP
pro Českou republiku


Diamantové brousky DMT

DMT® LIDÉ, KTEŘÍ JSOU ZÁVISLÍ NA KVALITĚ, DŮVĚŘUJÍ DMT® 

Diamond Machining Technology Inc. zásobuje svět super kvalitními diamantovými brusnými nástroji již od roku 1976. DMT® nabízí celou škálu výrobků (modelových řad), které splní potřeby v podstatě všech, kteří si ji vyberou. To je důvod, proč se DMT® stali oficiálními partnery olympijského týmu USA na Zimních olympijských hrách v Naganu.

Kontrola rychlosti a směru je nejdůležitější součástí sportů, jakými jsou rychlobruslení a jízda na saních. V rychlostech blížících se až 82 mil za hodinu (více než 130 km/h) je sáňkář závislý na ocelovém segmentu velikosti 3”, který udává stopu a rychlost jeho saní. V rychlobruslení je kvalita ostří přímo nezbytná. Kvalitních výsledků je možno dosáhnout pouze pokud ostří brusle dokonale drží stopu v ledu. Pro sportovce v těchto odvětvích znamená kvalita ostří vše. A tak je logické, že americké týmy sáňkařů a rychlobruslařů na ZOH v Naganu byly vybaveny brusnými nástroji od DMT®.

Prací s brusnými “kameny” a přípravky od firmy DMT® získáte velmi rychle dokonale vybroušené ostří jak u kvalitních nožů tak u různých pracovních nástrojů.

Unikátní konstrukce “kamenů”

Unikátní konstrukceMonokrystalické diamanty velikosti 3 až120 mikronů (3-120x10-6m), jsou aplikovány na niklovou vrstvu, která je elektrolyticky nanesena na ocelové podloží. Takto vytvořený segment je pak upevněn na polymerový výlisek, který zvyšuje jeho strukturální pevnost a usnadňuje držení.
Výjimečnost “kamenů” DMT® spočívá v tom, že brusný segment je opatřen kulatými otvory (ostatní výrobci postupně tento princip kopírují). Malé částečky oceli, vzniklé v průběhu ostření (broušení) se usazují v otvorech a diamantový povrch tak zůstává čistý, připravený na rychlé a efektivní broušení.

Rozlišení “kamenů”

Diamantové “kameny” od DMT® jsou barevně rozlišeny pro lepší identifikaci.

Barevné kódy a symboly zrnitosti produktů DMT®

Označení zrnitosti Symbol zrnitosti Barva Velikost zrn( μ ) Ekvivalent ( Mesh ) Použití
Extra Extra Coarse XX stříbrná 120 120 Pro extrémní obroušení materiálu při opravách velmi poškozených ostří, pro zarovnání hoblovacích lišt, dlát, brusných kamenů
Extra Coarse X černá 60 220 Dtto, ale pro mírnější poškození.
Coarse C modrá 45 325 Pro rychlé obnovení ostří u masivních čepelí ostřených na „tupý“ úhel (nad 20º )
Fine F červená 25 600 Pro rychlé obnovení ostří u jemných čepelí ostřených na „ostrý“ úhel (do 20º ) a na doostření masivních čepelí ostřených na „tupý“ úhel. Vhodný pro udržování ostří u průmyslových řezných nástrojů.
Extra Fine E zelená 9 1200 Leštění a dokončení břitvového ostří po ostření nástroje.
Extra Extra Fine EE žlutohnědá 3 8000 Nejjemnější leštění ostří po všech předchozích abrasivech.
Ceramic Cer bílá 7 2200 Velmi jemné leštění po všech předchozích abrasivech.
Diamond Compound N/A měděná 6 4000 1. fáze odstranění škrábanců pro dosažení jemného lesku
Diamond Compound N/A žlutá 3 8000 Faseta ostří bude lesklá a bude odrážet světlo.
Diamond Compound N/A šedá 1 15000 Slouží k dosažení zrcadlového lesku.

DMT color coding

Přehled modelových řad

a/ Bench Models - základní “kameny” o délce 6”( 152 mm), 8”(203 mm), 10“(254 mm) a 12”(305 mm). Vyrábějí se ve dvou až šesti zrnitostech (podle typu). Kameny řady Diamond WhetstoneTM jsou uloženy buď v plastikových (jen u 6”) nebo v dřevěných krabičkách s gumovým protiskluzovým podložím (všechny velikosti). Kameny DuoSharp® a DuoSharp®plusTM se dodávají buď s podkladovou bází nebo bez ní, zatímco na kameny řady Dia-Sharp® mohou bát aplikovány protiskluzové pryžové příchytky.

Diafold® Models b/ Diafold® Models - představují příruční kameny, charakterizované systémem držení, které je užíváno u nožů typu balisong. Držadlo je zhotoveno z tvrzeného polykarbonátu a slouží po svém sklopení jako pouzdro. Vyrábí se v celé řadě provedení od “pilníku” s kruhovým , půlkruhovým či plochým průřezem až např. k ostřiči pro rybáře. Za podrobnější rozbor stojí zvláště dvě provedení a to přípravek na ostření nožů se zoubkovaným ostřím a tzv. oboustranný brousek. DMT® představuje první brousek na zoubkované ostří, který brousí zuby všech velikostí, aniž by poničil jejich původní stopu. Nože se zoubkovaným ostřím jsou velmi účinné pokud jsou ostré, ale častým užíváním se rychle otupují. Je také důležité, aby si zuby uchovaly svoji symetrii. Konický design přípravku DMT® na zoubkované ostří má v nejužší části jen 1/16”(1,59 mm), aby bylo možné ostřit i ty nejužší zuby. Tento brousek od firmy DMT®, stejně jako ostatní výrobky má velmi dlouhou dobu životnosti, nejlepší a nejrychlejší brusné vlastnosti dokonce i v případě těch nejtvrdších nerezových ocelí jako jsou ATS-34, ATS-55 nebo CPM 420V. Po zkouškách mnoha přípravků si firma PARFILEX AG. zvolila na broušení nožů se zoubkovaným ostřím právě tento přípravek, a to k plné spokojenosti. Popisovaný brousek se vyrábí v zeleném, červeném a modrém provedení. Stačí jen několik tahů a rozdíl v ostrosti je zřetelný. Tento přípravek je rovněž možno použít na ostření krátkých standardních ostří a filetovacích nožů. V roce 1994 obdržel cenu časopisu Blade jako nejlepší nožířské příslušenství roku.

c/ Pocket Models - jde o příruční kameny o velikosti 3”(76 mm) nebo 4”(102 mm), prodávané volně (řada A) nebo uložené v koženém pouzdře (řada W). Čtyřpalcové se vyrábějí ve všech pěti zrnitostech, třípalcové jen v zrnitostech C,F,E. Jako specialita této řady se dodává kit W4K obsahující čtyři kameny, a to extra jemný (W4E) , hrubý(W4C), extra hrubý (W4X) a jemný tzv. strojírenský(WMF), obsahující 1” (25,4 mm) homogenní plochu tvořenou diamantovými zrny pro ostření velmi krátkých ostří a špiček (vrtáků).

Double sided Diafoldd/ Double sided Diafold® - představuje oboustranný brousek, který poskytuje univerzální komplet při ostření. Tato oboustranná verze stávajícího modelu Diafold® má z každé strany aplikován jeden brusný kámen o velikosti 4”(102 mm). K dostání jsou následující Double sided Diafoldvarianty: extra jemný - jemný, jemný - hrubý, hrubý - extra hrubý a nově extra jemný-extra extra jemný. Použitím hrubého kamene jako prvního a jemnějšího posléze, dosáhnete opravdu dokonalého ostří. Oba kameny jsou k sobě těsně přivařeny, aby náhodou během procesu broušení nedošlo k neočekávanému uklouznutí. Tím je zajištěna přesnost v průběhu ostření.

 

e/ Diamond mini-sharp® - představuje nejmenší kameny z rodimy DMT®. Jejich pracovní plocha je 70 mm a vyrábějí se ve všech čtyřech zrnitostech (E,F,C,X). Dále se vyrábí jako Angler Model ve dvou zrnitostech (F a C) se žlábkem na ostření rybářských háčků. Po ukončení práce se kameny sklopí do plastového držadla,opatřeného na konci kroužkem k připojení třeba ke klíčům. Ani tento přípravek neminula cena časopisu Blade za nejlepší nožířské příslušenství, tentokrát roku 1995.

Aligner™ Kitsf/ Aligner™ Kits - jde o přípravky pro úhlové ostření tzv. DMT® Aligner™ Clamp, které jsou vyrobeny z polykarbonátu tvrzeného skelnými vlákny. Díky tomu je zařízení neobyčejně pevné a pružné, prakticky nezničitelné. Úhel brusu se dá nastavit v širokém rozsahu posunem vodících klíčů do sedmi poloh. Speciální úchopný mechanismus umožňuje rychlé zasazení a vyjmutí kamene z vodítka, a to dokonce i vlhkýma rukama! Do tohoto mechanismu je možné posadit jakýkoliv DMT® kámen o velikosti 4”, takže lze sestavu doplňovat dle libosti (používají se kameny řady Pocket Models). Systém se dodává v zavinovacím pouzdru, díky němuž je možné uchovávat všechny komponenty pohromadě i v “polních” podmínkách. Aligner™ Kits

Systém se dodává ve třech mutacích(na skladě jsou ještě nějaké další, dříve vyráběné kity –viz www.noze-brousky.cz). Můžete si zakoupit buď samotný základní přípravek s názvem ALIGNER™ BLADE GUIDE (ABG) bez vodítka a ostřit za použití velkých plochých kamenů řady Bench Models, nebo některý z kitů, obsahujících vodítko pro upevnění kamenů řady Pocket Models. V současné době nabízí DMT® tři typy kitů:

  1. ADELUXE se třemi diamantovými deseticentimetrovými kameny (řady A) v zrnitosti hrubý ( C), jemný ( F) a extra jemný ( E), s přípravkem na ostření zubovitých ostří v jemné zrnitosti ( F), s vodítkem, s klemou (ABG) a nylonovým pouzdrem.
  2. AKFC obsahující dva deseticentimetrové diamantové kameny ( řady A) v zrnitosti hrubý ( C) a jemný ( F), vodítko, klemu (ABG) a nylonové pouzdro.
  3. AKFNR obsahující jeden deseticentimetrový diamantový kámen (řady A) v zrnitosti jemný ( F), vodítko a klemu (ABG). Neobsahuje nylonové pouzdro.

Samostatně se dodává souprava AHF, obsahující vodítko a jemný diamantový kámen ( A4F).
Dále souprava ASCG, sestávající z přípravku na ostření zubovitých ostří a z přípravku (kamene) na ostření oblých čepelí (ACG).

Novinkou je Diafold®Magna-GuideTM Sharpening Systém (DMGEF), kde klasické mechanické upnutí kamene ve vodítku je nahrazeno magnetickým vodičem, který ovšem vede oboustranný ostřící přípravek Double Sided Diafold®Sharpener. Geniální kombinace plochého brousku s motýlovým držadlem, který má většina nožířských fandů k dispozici z dřívějška, nového magnetického vodiče a klemy (ABG). Tato inovace stojí za gratulaci pro výrobce, a hlavně pro vynálezce – inovátora. Z naší zkušenosti vyplývá, že základní přípravek ABG je vhodný pro zavírací nože (úchyt se otevírá jen cca 5 mm, silnější nůž se do držáku upíná jen obtížně). A do třetice- podle časopisu Blade jde o nejlepší nožířské příslušenství roku 1996.

g/ Fishing and Hunting - jde o speciální ostřiče, které se používají k ostření rybářských a loveckých nástrojů, jako např. tzv. Ocean pointer k ostření háků pro mořský rybolov. Fishing and Hunting  Fishing and Hunting  Fishing and Hunting

Zajímavě je řešen tzv. Broadhead sharpener, který se používá k ostření vícečepelových hlavic (harpun). 

Ocílky - DMT®h/ Ocílky - DMT® nabízí kuchařům řešení jak dokonale ostřit jejich nože. Jde o diamantové ocílky, které jsou dostupné ve dvou zrnitostech, a to extra jemné a jemné. Používají se jako běžné ocílky s tím rozdílem, že dokonalého ostří lze dosáhnout již po několika tazích, pro běžné obtažení stačí dokonce přejet po ostří jen jednou. Tyto ocílky se vyrábějí ve velikostech 10“ (254 mm), 12“ (305 mm) a 14“ (356 mm). Mají samozřejmě také bezpečnostní záštitu na rukojeti a barevně rozlišené závěsné kroužky ve tvaru písmene D. Díky různým velikostem těchto ocílek je možné bezpečně ostřit nože různých délek. Ať již malé nože na zeleninu nebo delší profesionální čepele. DMT® ocílky může používat jak kuchař amatér tak i profesionál. Precizní výroba a vysoká kvalita těchto ocílek zaručuje dlouhodobou životnost a možnost použití. Nově vyrábí DMT® i 12“ (305 mm) ocílku z nerozbitné keramiky (CS2), určenou pro dokončení ostření (dotažení ostří). Velikost rukojeti 126 mm, tyč 305 mm x 13 mm (průměr tyče).

DMT® vyrábí samozřejmě mnoho dalších brusných nástrojů pro nejrůznější profesionální aktivity, jako např. “ladiče” na vybrušování hran lyží a snowbordů, diamantové V systémy (tzv. véčka), speciální kužely na ostření řezbářských dlát, nejrůznější vodítka na ostření všemožných průmyslových čepelí při definovaném úhlu apod.

Jako novinku začala firma DMT® koncem roku 2000 vyrábět diamamantové brousky na motorové řetězové pily ("pilníky na řetezové pily") o průměrech 4,0; 4,8; 5,5 mm (5/32"; 3/16"; 7/32") v barvě modré (hrubý).

("pilníky na řetezové pily")

Firma také nově vyrábí velké oboustranné brousky DuoSharp™ vhodné pro broušení rozměrnějších předmětů - velkých nožů či dílenského nářadí.

Nic nedokáže tak rychle a účinně naostřit i ty nejtvrdší nerezové oceli či břity z tvrdokovu než diamant. A nakonec připomínka: všechny typy diamantových kamenů od DMT se lubrikují čistou vodou - nikdy žádné oleje!

Zpět  nahoru